- Scris de Irina Sima
Ludovic Orban și-a anunțat luni „candidatura fermă" la președintia PNL. Orban anunțase că se înscrie în această cursă dacă se lămurește problema pe care o are în Justiție. El a fost achitat pe 31 ianuarie, în prima instanță, de magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul în care este acuzat că i-a cerut bani omului de afaceri Tiberiu Urdăreanu pentru campania electorală la alegerile locale din vara anului 2016. Decizia nu este definitivă.
Biroul de Presă al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie precizează că există un dosar în lucru de la începutul anului. „Pe rolul secţiei de urmărire penală şi criminalistică este înregistrat de la începutul anului un dosar, fiind începută urmărirea penală cu privire la faptă, pentru delapidare, spălare de bani şi conflict de interese", se arată într-un răspuns al Biroului de Presă al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Florin Iordache și-a anunțat demisia, joi, din funcția de ministru al Justiției. El va rămâne parlamentar.
Colegiul Naţional al Partidului Mişcarea Populară a decis schimbarea din funcţie a 19 preşedinţi de organizaţii judeţene, urmare a rezultatelor obţinute la alegerile parlamentare, interimatul la şefia respectivelor filiale urmând a fi asigurat de parlamentari PMP, a anunțat președintele partidului, Traian Băsescu.
Președintele PMP Prahova, deputatul Cătălina Bozianu, a anunțăt că majoritatea PSD și ALDE din Parlament a respins amendamentele propuse de ea la proiectul de buget.
Deputatul liberal Roberta Anastase a venit cu precizări suplimentare la propunerea sa privind realizarea unui nou spital public în Ploiești, după ce miercuri amendamentul pe care l-a susținut, legat de alocarea unui sume pentru viitoarea investiție publică, a fost respins de majoritatea PSD-ALDE.
Postarea Robertei Anastase în care o acuza pe Andreea Cosma că nu i-a votat amendamentul pentru construirea unui spital la Ploiești a generat reacții din partea lui Mircea Cosma, fostul președinte al CJ Prahova.
„Am șters postarea. Am avut o discuție cu primarul Adrian Dobre și am ajuns la concluzia că ne dorim să facem o echipă", a declarat viceprimarul Ploieștiului pentru jurnaliștii
Au fost 161 de voturi favorabile, opt împotrivă și 33 de voturi nule. PSD, ALDE și UDMR s-au abținut de la vot.