- Scris de Lucian Răducanu
Ora 11.54 Canoe (Eton Dorney) - C1-1000 m - calificări + semifinale (ora 13.14) - Iosif Chirilă
Ora 16.10 Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - Grupa B - România - Serbia;
Ora 17.41 Gimnastică (North Greenwich Arena - O2) - finalele pe aparate (masculin) - Flavius Koczi - sărituri
Echipa de sabie a României, compusă din Tiberiu Dolniceanu, Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir şi Alexandru Siriţeanu, și-a asigurat medalia de argintla JO de la Londra după ce a pierdut în faţa echipei din Coreea de Sud.
În această seară echipa de gimnastică a României a câștigat locul trei la proba pe echipe. România s-a clasat pe locul trei după SUA și Rusia.
România câştigă prima medalie de aur la Olimpiada de la Londra. Alin George Moldoveanu a câştigat medalia de aur la proba de tir 10 metri puşcă cu aer comprimat.
Ana Maria Brînză a trecut cu scorul de 15-8 de J.T. Hsu (Taipei). În aceeaşi fază a competiţiei s-a calificat şi Anca Măroiu, care a luptat împotriva lui Olena Kryvytska, din Ucraina câştigând cu scorul de 15-10. Tot astăzi pentru un loc în optimi va lupta şi Simona Gherman.
Începând de astăzi, doritorii vor putea să cumpere de la casele de bilete ale stadionului „Ilie Oană” biletele pentru partida Petrolul – Oţelul Galaţi ce se va disputa sâmbătă, 4 august începând cu ora 21.30.
Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu s-au calificat astăzi în finala de la Jocurile Olimpice ieşind pe primul loc în etapa de calificări. Alături de noi s-a calificat şi echipa Germaniei.