"Înger, îngerașul meu, Ce mi te-a dat Dumnezeu, Din suflet eu te implor, Fă-l pe tata sănătos!..."
Așa sună rugăciunea zilnică a unui copilaș de numai 11 ani, care roagă divinitatea să-i readucă în familia sa zâmbetul, momentele de veselie și poftă de viață. Rugăciunile sale sunt cu atât mai emoționante, cu cât cere niște lucruri care sunt firești într-o familie normală, cum a fost și a lui până acum doi ani. Și mai dramatic este că el, Ștefi, copilul cu ochii rotunzi și umezi aproape tot timpul, cere ceva lui Dumnezeu, nu pentru el, ci pentru tatăl lui. Cere ca acesta să scape de suferință, de vizitele interminabile la medici, de nopțile petrecute în spitale, departe de el, facând operații sau chimioterapii. Cere ca tatăl lui sa redevină același tată vesel, care se juca cu el, cu care făcea temele și care era tare mândru de rezultatele lui la școală.