- Scris de Irina Sima
Echipaje de urgență din cadrul ISU Prahova au intervenit miercuri seară, în jurul orelor 19.00, pentru salvarea unui bărbat care a căzut într-o fântână în comuna Lipănești.
Din fericire, bărbatul a fost scos teafăr din fântâna adâncă de aproximativ 12 metri, fără să sufere lovituri serioase. Omul a declarat că a vrut să curețe fântâna însă a alunecat înăuntru. Acesta nu a dorit să fie transportat la spital.
Are numai opt ani și jumătate. Pe 28 decembrie 2016, când toată lumea se pregătea de Anul Nou, familia Adinei a primit un verdict groaznic. Adina suferă de limfom non Hodgkin abdominal, o formă de cancer limfatic. Acum, fetița este internată la „Spitalul Marie Curie".
După ce guvernul Grindeanu a abrogat celebra Ordonanță 13, numărul protestatarilor a scăzut, așa cum era de așteptat.
Investiția inaugurată astăzi se ridică la valoarea de 1,6 milioane de lei, clădirea propriu-zisă costând de 1,1 milioane de lei, restul reprezentând mobilier și aparatură.
Aproximativ 7.000 de oameni au ieșit din nou în stradă, sâmbătă seară, în Ploiești, pentru a protesta împotriva corupției și a ordonanței de modificare a legislației penale.
La Ploiești sunt 6.000 de oameni în stradă care protestează împotriva guvernului și a ordonanțelor de modificare a codurilor penale.
Consiliul Local Câmpina a aprobat în ședință extraordinară finanțarea Târgului Mierii. Consilierii locali au acceptat să plătească de la bugetul local suma de 24.000 lei doar pentru promovarea evenimentului.
Un fost polițist de la Poliția Sinaia, Gheorghe Haralambie Burlacu, în vârstă de 41 de ani, a fost bătut cu bestialitate sâmbătă noapte, la restaurantul Antonia din Comarnic! Se pare că scandalul a început în jurul orei 22.30, iar fostul polițist a fost chiar cel care a sunat la 112 pentru a reclama că a fost agresat.