- Scris de Cristina Marinescu
Sute de motocicliști și bicicliști au mărșăluit, duminică, începând cu ora 10.30, prin Ploiești, în cadrul unui eveniment de conștientizare organizat de Grupul motocicliştilor prahoveni, dorind să le reamintească șoferilor că și participanții la trafic pe două roți sunt pe șosele, mai ales acum, că a început sezonul cald, și că și ei merită respect.
În paralel cu
Trei conducători auto au fost sancționați, marți, la Ploiești, după ce au fost depistați de polițiști conducând, deși consumaseră băuturi alcoolice.
Echipe din partea a 21 de unități de învățământ din Ploiești, școli, licee și colegii, se întrec, în această lună, în a treia ediție a Campionatului de Baschet Interșcolar, organizat de Asociația "Un Strop de Fericire".
DJ 100 H a fost degajat de arborii care s-au prăbușit peste drum, în apropierea localității Jugureni.
Un motociclist de aproximativ 45 de ani a fost implicat într-un accident grav pe Valea Azugii. Bărbatul, de cetățenie israeliană, a fost transportat în Azuga de un echipaj al ambulanței urmând să fie preluat de un elicopter SMURD și dus la un spital din capitală. Din primele informații oferite de echipajele de urgență sosite la fața locului, acesta prezintă fracturi la membrele inferioare și superioare.
Institutul Național de Hidrologie a emis cod galben de inundații în 10 bazine hidrografice, printre care și cel al râului Prahova.