- Scris de Elena CIOBANU
După ce, recent, reprezentanţii Ministerului Sănătăţii au transferat, prin ordin al ministrului de resort, vaccinarea elevilor în sarcina medicilor de familie, se pare că vor reveni asupra deciziei, în urma discuţiilor cu ministrul Vasile Cepoi.
Transferarea campaniilor de vaccinare a elevilor de la şcoli la medicii de familie a fost intens combătută de către reprezentanţii Colegiului Medicilor din România, dar şi de către organizaţiile doctorilor. „Nu este o decizie bună şi am susţinut asta chiar în faţa ministrului Sănătăţii. Pe de o parte, numeroşi copii nu vor veni la vaccinare pentru că aşa vor considera ei, pe de altă parte noi nu avem posibilitatea să anunţăm şi să convingem să vină la vaccinare sute de copii. Drept urmare, atunci ar exista riscul ca o generaţie să rămână neimunizată. Noi ne-am întâlnit recent cu ministrul Sănătăţii, care s-a arătat deschis la sugestiile noastre ca vaccinarea din şcoli să rămână în şcoli, acolo existând posibilitatea de anunţare şi imunizare a cât mai mulţi dintre elevi, aşa cum este normal”, ne-a declarat dr. Simona Schnelbach, preşedintele Colegiului Medicilor Prahova.
Diminuarea numărului celor imunizaţi ar putea creşte riscul de îmbolnăvire şi de apariţie a unor epidemii, aspect din cauza căruia ministrul Sănătăţii, Vasile Cepoi, a promis revenirea asupra deciziei de transferare a vaccinărilor la medicii de familie. Decizia de mutare a vaccinărilor din reţeaua de medicină şcolară în cabinetele de medicină primară a fost operată prin modificarea schemei de vaccinare începând cu 1 iulie, urmând să se aplice efectiv din toamnă, odată cu începerea anului şcolar 2012-2013.
Vom reveni cu amănunte în ceea ce priveşte calendarul campaniilor şcolare de vaccinare pentru anul 2012-2013.
De astăzi, 1 august, creştinii ortodocşi intră post, până pe 15 august, când este prăznuită „Adormirea Maicii Domnului”.
Rompetrol a majorat, începând de miercuri, preţurile carburanţilor comercializaţi în staţiile proprii cu 9 bani/litru.
Muzeul Judeţean de Artă Prahova „Ion Ionescu-Quintus” organizează, la Cornu, în perioada 1 - 13 august 2012, a II-a ediţie a Taberei Internaţionale de Creaţie „Ruxandra Ionescu”.
Biroul Electoral Central a anunţat la ora 10,30, rezultatele finale ale referendumului naţional pentru demiterea preşedintelui României. Astfel, 46,24% dintre români au votat la referendumul de duminică, mai exact 8.459.053 cetăţeni.
Accident rutier pe DJ 102 la intrarea în Ploieşti, pe sensul de mers Păuleşti-Ploieşti. Un microbuz a părăsit partea carosabilă şi a intrat într-un dâmb de pământ şi un indicator rutier. Trei persoane au fost rănite uşor.
Administratia Nationala de Meteorologie a realizat o estimare a valorilor termice si a precipitatiilor ce se vor produce in intervalul 31 iulie-13 august, in fiecare regiune a tarii.
Copiii cu deficienţe au o nouă şansă la distracţie în vacanţa de vară. Muzeul de Artă a organizat special un program pentru ei: „Arta înţeleasă prin simţuri”, program care are loc în fiecare zi de miercuri a săptămânii, pe toată durata vacanţei de vară.
O minoră în vârstă de 11 ani a fost muşcată de un câine comunitar, în timp ce se afla pe un câmp din apropierea Gării de Vest din Ploieşti.