- Scris de Lucian Răducanu
Peste 1,8 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica de Sfinţii Constantin şi Elena. Dintre cei 1.800.634 de români care îşi serbează onomastica de Sfinţii Constantin şi Elena, 640.518 sunt bărbaţi şi 1.160.116 sunt femei, potrivit statisticilor Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor.Împăratul roman Constantin cel Mare s-a convertit la creştinism, după cum o atestă scrierile istorice, printr-o minune dumnezeiască, în 312 d.Hr. Înaintea luptei cu împăratul Maxenţiu a văzut pe cer o cruce luminoasă pe care scria “hoc signo vinces” – “prin acest semn vei învinge”, punând apoi să se zugrăvească pe scuturile soldaţilor acest semn. Sprijinit pe puterea Sfintei Cruci, a atacat armatele mult superioare ale lui Maxenţiu, le-a învins la 28 octombrie 312 şi a cucerit scaunul de la Roma.
Ca urmare, la câteva luni, noul împărat a emis Edictul de la Milan (3131), prin care se acorda deplină libertate creştinismului. Acesta devenea, din religie persecutată, religie tolerată, cu libertăţi asemănătoare celorlalte religii.
În calendarul popular, 21 mai este nu numai sărbătoarea Sfinților împărați, ci și ziua de Constantin Graur sau Constandinu Puilor, moment în care se crede că păsările cerului își învață puii să zboare.Demult se credea că, dacă cineva lucra în această zi, recolta câmpului îi va fi distrusă de foc sau de păguboasele păsări zburătoare. De asemenea, de ziua Sfinților Împărați nu se lucra pentru ca ulii să nu fure din ograda păsările gospodarului.
Sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena marca sfârșitul perioadei de însămânțare a ovăzului, meiului și porumbului. Există credința că cine mai seamănă după această zi riscă să i se usuce recolta.
Ziua Sfinților Împărați este și momentul în care păstorii hotărăsc cine le va fi baci, unde vor fi amplasate stânele și cine va fi angajat să le păzească pe ti
Nici n-au început bine lucrările la pavajul din faţa Palatului Administrativ că s-au şi oprit. Primăria a afişat un banner prin care dă vina pe Prefectura Prahova. În fapt, Prefectura a emis o hârtie prin care anunţă că mai multe hotărâri ale primarului au fost atacate în contencios. Comunicatul postat pe site-ul Prefecturii Prahova spune următoarele: "In exercitarea prerogativelor prevazute de articolul 123, alineatul (5), din Constitutia Romaniei, articolul 19 alineatul (1) litera e) din Legea nr. 340/2004 (r1) privind prefectul si Institutia Prefectului, articolul 6 alineatul (1), articolul (6), punctul 2., lit.b) din Hotararea nr.460/2006 privind prefectul si Institutia Prefectului, prefectul verifica legalitatea actelor administrative emise de primar. In acest context s-a apreciat ca Dispozitiile nr.1399, 1400, 1401, 1402, 1411, 1412, 1463 emise de primarul municipiului Ploiesti la data de 04.05.2012, incalca prevederile de autorizare a lucrarilor de construire care nu prevad dispunerea lor de catre primar prin dispozitie, cat si faptul ca lucrarile nu se incadreaza in regimul de urgenta stabilit de Legea nr.50/1991 si de Normele metodologice de aplicare ale acesteia.
Recent, ministrul interimar al Educaţiei, Liviu Pop, a declarat că Ministerul de resort este pregătit pentru susţinerea examenului de bacalaureat. Subiectele au fost realizate, iar toate centrele de examinare, fără excepţie, vor fi supravegheate video.
Vineri, 18 mai, Federaţia ONG Muntenia a organizat o dezbatere publică pe teme de sănătate, la care a invitat cinci candidaţi cu şanse reale la preşedinţia Consiliului Judeţean Prahova.
Anul acesta, bacalaureatul olimpicilor este organizat la Bacău. Examenul va fi susţinut începând de mâine, de către peste 900 de elevi din toată ţara, care au participat la olimpiadele naţionale şi internaţionale.
Noaptea Muzeelor a atras mii de vizitatori către instituţiile de cultură din municipiu. Ploieştenii au profitat de ocazie să vadă expoziţiile permanente, dar şi spectacolele organizate de muzee. Porţile au fost deschise până în jurul orei 02.00.
Ministrul interimar al Educaţiei, Liviu Pop, a venit cu o nouă idee pentru sistemul de învăţământ. El doreşte un sistem de supraveghere permanent în şcoli, care să permită părinţilor să verifice virtual, oricând doresc, activitatea din clasele în care învaţă copiii lor.
În data de 18 mai 2012, Majestatea Sa Regele a reprezentat România și Familia Regală la ceremoniile oficiale ale Jubileului celor 60 de ani de domnie ai Majestății Sale Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii și Irlandei de Nord.