- Scris de Irina Sima
Instituţiile de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor scot la concurs, în sesiunea de admitere 2011, 160 de locuri pentru viitorii angajaţi ai Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, Inspectoratului General al Jandarmeriei Române şi Inspectoratului General al Poliţiei Române. Astfel, la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucureşti, 40 de locuri sunt libere la Facultatea de Pompieri.
Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldeşti, judeţul Prahova scoate la concurs 104 locuri subofiţeri de pompieri şi protecţie civilă bărbaţi, din care: 100 locuri pentru Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă şi 4 locuri pentru Inspectoratul General al Poliţiei Române. Tot la şcoala de subofiţeri pompieri de la Boldeşti vor fi scoase la concurs 16 locuri de maiştri militari auto- bărbaţi, din care: 7 locuri pentru Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă; 4 locuri pentru Inspectoratul General al Poliţiei Române şi 5 locuri pentru Inspectoratul General al Jandarmeriei Române.
De asemenea, la concursul de admitere – sesiunea 2011, în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Apărării vor fi scoase la concurs 7 locuri (ofiţeri), astfel: Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu – 3 locuri, bărbaţi şi femei, dintre care un loc la specialitatea “finanţe - contabilitate” şi 2 locuri la specializarea “intendenţă”.
Academia Tehnică Militară – Bucureşti scoate la concurs un număr de 4 locuri – bărbaţi şi femei, astfel: 2 locuri la specialitatea “blindate, automobile şi tractoare” şi alte 2 locuri la specialitatea “calculatoare şi sisteme informatice pentru apărarea şi securitatea naţională”.
Cererile de înscriere la concursul de admitere în învăţământul universitar (academii) vor fi primite până la data de 03.06.2011 iar pentru şcolile postliceale până la data de 01.07.2011.
Concursul de admitere la Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldeşti se organizează şi se desfăşoară într-o singură sesiune, în perioada 20.08-02.09.2011, conform graficului ce va fi stabilit de către instituţia de învăţământ şi publicat la adresa www.scoaladepompieri.ro iar la Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" Facultatea de Pompieri se organizează şi se desfăşoară în perioada 17 – 29 iulie 2011. Pentru informaţii privind datele de prezentare, valoarea taxei de înscriere, etapele şi probele de concurs, tematica şi bibliografia accesaţi www.academiadepolitie.ro.
Perioadele de desfăşurare, tematica şi bibliografia pentru concursul de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Apărării Naţionale, datele de prezentare a candidaţilor, precum şi alte date de interes pot fi obţinute de pe site-ul acestor instituţii:
www.armyacademy.ro (Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu);
www.mta.ro (Academia Tehnică Militară – Bucureşti).
În memoria regretatei cântăreţe de muzică populară Valeria Peter Predescu de pe Valea Sălăutei – Bistriţa-Năsăud, autorităţile bistriţene au organizat, anual, un Festival-Concurs Naţional “Valeria Peter Predescu”, ajuns acum la ediţia a II-a. Numărul mare de solişti amatori din întreaga ţară înscrişi în concursul din acest an a impus juriului o riguroasă preselecţie, printre cei 22 de “admişi” aflându-se şi tânăra de 21 de ani, Andreea Cristina Haisan, membră de bază a reputatului Ansamblu folcloric “Chindia” al Casei de cultură a sindicatelor Ploieşti.
Un tânăr în vârstă de 16 ani, care a urcat la volanul unei Skoda Octavia şi a plecat la plimbare prin Ploieşti a spulberat trei femei care aşteptau să traverseze strada pe trecerea de pietoni din centrul oraşului, în zona sediului central al Poştei Române.
Prevederile noului Cod al Muncii, conform cărora patronii care încurajează munca la negru sunt pedepsiţi penal, i-au determinat pe mulţi dintre angajatori să facă forme de muncă legală celor care muncesc pentru ei. Angajatorii prahoveni au încheiat, de la intrarea în vigoare al noului Cod al Muncii, 6 110 contracte noi de muncă, 2 196 dintre acestea fiind încheiate pe perioadă nedeterminată. Tot de la intrarea în vigoare a noului cod al muncii specialiştii de la Inspectoratul teritorial de Muncă Prahova au început controale, iar rezultatele nu s-au lăsat aşteptate.
Consiliul de Coordonare al PDL Prahova l-a exclus din PDL pe vicepreşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Auraş Dragomir. Motivele oficiale care au dus la excluderea lui Dragomir din cadrul formaţiunii politice de guvernământ sunt legate de lipsa de activitate a acestuia în cadrul Consiliului Judeţean, rezultatele politice ale vicepreşedintelui, care sunt considerate a fi slabe de către conducerea PDL, dar şi încălcarea unor hotărâri ale conducerii PDL Prahova.
Ministrul Sănătăţii, Cseke Atilla, nu dă doi bani pe specialiştii din sistemul pe care îl conduce. După ce s-a făcut remarcat la nivel naţional prin măsuri geniale precum desfiinţarea spitalelor, Cseke refuză să bage în seamă organizaţiile profesionale care îşi desfăşoară activitatea în sistemul sanitar românesc.
Primarul Ploieştiului, Andrei Volosevici vrea menţinerea subvenţiei la gigacalorie pentru ploieşteni. În condiţiile în care se vehiculează că Guvernul nu va mai aloca bani pentru subvenţionarea agentului termic de care beneficiază populaţia, Volosevici a anunţat astăzi că va propune Consiliului Local Ploieşti un proiect de hotărâre de consiliu care să prevadă ca bugetul local să susţină subvenţia pentru energia termică pentru populaţie în sezonul 2011 – 2012, în cazul în care Guvernul nu va mai suporta aceste costuri.
Procesul vameşilor ploieşteni judecaţi pentru corupţie a ajuns aproape de final, după patru ani şi jumătate de judecată şi nu mai puţin de 53 de înfăţişări. Joi după amiază, la Tribunalul Prahova, a avut loc înfăţişarea cu numărul 53 din acest proces, iar săptămâna viitoare urmează ca Tribunalul Prahova să se pronunţe asupra vinovăţiei sa nevinovăţiei vameşilor trimişi în judecată de DNA pentru fapte de corupţie la sfârşitul anului 2006.
Patru prahoveni, administratori ai mai multor firme înscrise în judeţele Prahova, Dâmboviţa şi Brăila sunt cercetaţi penal pentru că au dat statului o „ţeapă” de 5 600 000 de lei.