- Scris de Anca Visan
Primarul Ploieştiului, Adrian Dobre, a prezentat astăzi stadiul proiectelor de investiţii pregătite de municipalitate pentru atragerea de fonduri europene, anunţând că în luna august, după ce vor mai fi aprobate ultimele documente aferente în Consiliul Local, vor putea fi depuse primele cereri de finanţare. O altă veste este că achiziţia de tramvaie, troleibuze şi autobuze electrice, pentru care municipalitatea dorea să obţină fonduri europene, se va efectua la nivel centralizat, prin Ministerul Dezvoltării, lucru care, în viziunea autorităţilor ploieştene, le va permite să obţină o economie de timp şi să se concentreze pe proiectele de infrastructură.
Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, a anunţat marţi că a semnat autorizaţia de desfiinţare a unei părţi din platoul Halelor Centrale, măsură care vizează aşa-zisul platou permietral, construit acum câţiva ani, la marginea pieţei centrale, pe zona dinspre trotuare. Demolarea va începe după mutarea comercianţilor, a mai precizat primarul, care a anunţat că le-a cerut celor de la Hale şi Pieţe un plan concret privind relocarea celor care îşi desfăşoară aici activitatea.
Echipa simbol a Ploieștiului, abia promovată în Liga a II-a, ar putea sărbători prin exil primul meci din noul campionat, programat să aibă loc pe 4 august. Stadionul "Ilie Oană" nu a obținut, până la acest moment, Certificatul de Securitate. La ultima verificare, derulată pe 18 iulie, s-a constat că nu au fost luate măsurile cerute de Jandarmerie.
Circa 20-30 de ploieşteni au venit marţi la Palatul Administrativ, nemulţumiţi din cauza proiectului administraţiei locale de interzicere a accesului căruţelor pe toate drumurile publice. Oamenii, care se ocupă cu această activitate, reclamă şi numărul foarte mare de amenzi primite în ultima vreme de la Poliţia Locală. În ciuda acestui aşa-zis protest al căruţaşilor, conducerea Primăriei anunţă că nu renunţă la proiect.
Primăria Ploieşti pregăteşte o nou strategie privind parcările cu plată din municipiu, care ar urma să intre în dezbatere cel mai probabil în această toamnă şi să aducă o împărţire pe zone a acestor spaţii şi o creştere exponenţială a tarifelor cu cât parcările sunt mai aproape de centrul municipiului. Primarul Adrian Dobre a confirmat că se lucrează la această nouă strategie, cu intenţia de creştere a veniturilor înregistrate din acest domeniu de activitate. Totodată, surse din instituţie spun că această măsură ar fi fost şi un criteriu de eligibilitate pentru a primi finanţare europeană pe Axa 4 de la UE, dedicată mobilităţii urbane, unde municipalitatea are 18 propuneri de proiecte.
Primăria Ploieşti solicită să primească în concesiune pasajul de cale ferată din zona Podul Înalt, care trece peste strada Ghoerghe Grigore Cantacuzino, dar şi o porţiune din terenul aferent acesteul element de infrastructură. Autorităţile au explicat că această măsură este necesară pentru realizarea unui proiect european propus de mai multă vreme de administraţia ploieşteană, vizând modernizarea ieşirii din municipiu înspre Târgovişte.
Începând de vineri, 20 iulie și până marți, 31 iulie 2018, în Ploiești se efectuează servicii de dezinsecție pe suprafața domeniului public, în baza Acordului Cadru încheiat între Primărie și S.C. CORAL IMPEX S.R.L.