- Scris de Anca Visan
Nunta făcută în 2017 de primarul Ploieştiului i-a adus familiei încasări consistente. Potrivit declaraţiei de avere semnate zilele trecute de Adrian Dobre, acesta a încasat de pe urma fericitului eveniment nu mai puţin de 40.000 de euro, sumă care se adaugă la veniturile obţinute din indemnizaţia de primar şi de soţie din salariul de la Regia Autonomă de Servicii Publice.
O nouă ediție a campaniei "Marea debarasare", organizată de Regia Autonomă de Servicii Publice, are loc la Ploiești, în aceste zile. Până pe 6 iulie, cetățenii au șansa să scape de vechiturile din locuință, iar cei mai norocoși dintre ei se vor alege și cu un premiu după curățenia generală.
Primăria Ploiești alocă 30.000 de lei, fără TVA, pentru efectuarea de expertize la Grădinița nr. 23 și Școala "Sf. Vasile" din Ploiești. De pe clădirea acesteia din urmă, tencuiala a început să cadă în urmă cu exact două luni, iar de atunci pietonii sunt atenționați cu privire la pericolul de lângă unitatea de învățământ pe lângă care trec, zilnic, mii de pietoni, între care și câteva sute de elevi.
După două rânduri de amânări, decise în 2016 şi 2017, noul regulament privind comerţul pe domeniul public din Ploieşti se amână din nou. Intrarea în vigoare a noilor prevederi legislative, care ar fi trebuit să se facă la 1 iulie, a fost din nou amânată, astăzi, de autorităţile locale, care au fixat noul termen la 1 iulie 2019.
Revine în actualitate proiectul propus de câţiva ani de Consiliul Judeţean Prahova pentru realizarea unui drum care să asigure legătura cu judeţul Braşov, pe ruta Câmpina - Valea Doftanei - Săcele. Preşedintele CJ, Bogdan Toader, a declarat că a avut discuţii cu oficialii CNAIR pentru reluarea acestui obiectiv de investiţii, care ar putea primi finanţare de la Ministerul Transporturilor şi, odată realizat, ar oferi o rută alternativă pentru DN1, preluând o parte din traficul rutier de pe Valea Prahovei.
Consiliul Local, forul legislativ al Ploieştiului, a aprobat în şedinţa din această săptămână indicatorii tehnico-economici pentru un proiect de amploare, care vizează extinderea reţelelor de canalizare în mai multe cartiere, pe mai bine de 60 de străzi. Lucrările aprobate acum, estimate la peste 12 milioane de lei fără TVA, vin în completarea proiectelor care fuseseră deja anunţate pentru 2018, cu o valoare ce depăşeşte 30 de milioane.
Consiliul Local Ploieşti a aprobat un indicatorii aferenţi unui proiect de modernizare a sistemului de iluminat public, pentru care autorităţile locale doresc să obţină o finanţare de câteva milioane de euro de la Uniunea Europeană, în cadrul Axei 3 de finanţare din actuala sesiune. Proiectul de acum vizează modernizarea reţelei pe întregul traseu de tramvai 102, ales pentru că intabulările pe aceste tronsoane fuseseră deja făcute de municipalitate de acum câţiva ani, când s-a lucrat la liniile de tramvai. Din acelaşi motiv, al doilea proiect pregătit de autorităţi vizează modernizarea iluminatului pe traseul 101, începând de la Gara de Sud şi până la intersecţia Şoselei Nordului cu Bulevardul Republicii.