Adusă de primarul Adrian Dobre în momentul unei crize în care administraţia ploieşteană nu mai avea voie să emită autorizaţii de construire, Cristina Herţia, arhitectul-şef al municipiului Ploieşti, cea care conduce Direcţia de Urbanism din Primărie, a participat zilele acestea la un concurs de angajare la o altă instituţie publică. Surse din administraţia ploieşteană spun că ea ar fi intrat în dizgraţia conducerii Primăriei Ploieşti, acesta fiind, se pare, şi motivul pentru care a încercat să plece, însă, indiferent de motive, e clar că în următoarea perioadă conducerea Primăriei şi arhitectul-şef sunt nevoiţi să mai convieţuiască, după ce Herţia a pierdut concursul de angajare la care concurase singură.