- Scris de Anca Visan
Primăria Ploieşti şi-a prezentat public propunerea de buget pentru 2018, în care estimează că va realiza venituri totale de 334,7 milioane de lei, mult sub valorile care se înregistrau în anii anteriori. La asta se mai adaugă o economie de peste 70 de milioane de lei rămasă din anul trecut, bani care vor merge acum, în cea mai mare măsură, către finanţarea proiectelor de dezvoltare şi respectiv către subvenţia la energie termică. În timp ce veniturile scad sensibil, cheltuielile de personal, pentru salarii şi contribuţii aferente, cresc foarte mult faţă de valorile care fuseseră stabilite anul trecut pe vremea aceasta.
Sancţionată lunar de către Apele Române, pentru că fosta staţie de epurare, aflată încă în folosinţă, nu respecta standardele de mediu, Primăria Ploieşti ar putea primi o nouă derogare, de cinci ani, timp în care să finalizeze şi lucrările la noua staţie, sistate de vreme bună. Anunţul a fost făcut astăzi, în urma unei şedinţe pe această temă derulate la Primărie, de către conducerea Regiei Autonome de Servicii Publice Ploieşti, care anunţă că există şi şanse ca lucrările la noua staţie să se reia în această primăvară.
Primăria Ploiești a inițiat, încă din februarie 2017, o procedură de achiziție directă prin SEAP pentru cumpărarea unor căsuțe de lemn destinate unui târg de Crăciun ce urma să fie amenajat în fața Palatului Administrativ din Ploiești. Numai că acestea au ajuns în municipiu târziu după Sărbători.
Societatea, câștigătoare a contractului de mentenanță atribuit în primăvara lui 2017, se pregăteşte să semneze contractul subsecvent, pe anul în curs.
Președintele României, Klaus Iohannis, a sesizat, joi, Curtea Constituțională a României, cu privire la prevederile Legii pentru modificarea și completarea Legii administrației publice locale nr. 215/2001.
Procedura derulată la Ploiești, pentru contractarea serviciilor de dezinsecție, dezinfecție și deratizare se apropie de momentul anunțării câștigătorului, la mai bine de jumătate de an de la momentul lansării licitației și după două luni în aceasta a fost suspendată, din cauza unor modificări cerute de Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor, la sesizarea a două dintre firmele participante. Forul a decis, printr-o hotărâre care ridică suspiciuni, coborârea pragurilor privind cifra de afaceri și valoarea serviciilor similare prestate anterior de societăţile înscrise, dar și creșterea semnificativă a numărului de contracte pe care acestea să le fi încheiat anterior.
Firma care a câștigat, în 2016, contractul de deszăpezire pe trei ani, pentru loturile 1, 6, 7 și 8, la procedura organizată de Consiliul Județean Prahova, a intrat în insolvență. Activitatea acesteia a fost cesionată către alte societăți.