- Scris de Anca Visan
Blocată de o contestaţie depusă de unul dintre participanţi, licitaţia pentru desemnarea viitorului operator care se va ocupa de măturatul străzilor şi deszăpezire în Ploieşti se poate finaliza, după ce reclamaţia a fost respinsă de către Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor. Anunţul a fost făcut de Raul Petrescu, directorul Regiei Autonome de Servicii Publice Ploieşti, care a anunţat că acum va putea fi semna contractul, care va avea o durată de patru ani.
Uniunea Asociațiilor de Proprietari (UAP) Prahova atrage atenția, vineri, într-un comunicat, asupra modificărilor care ar putea apărea, de la 1 februarie, la Ploiești, la precolectarea gunoiului. Obiecțiile UAP se referă, de fapt, la ridicarea gunoiului din camerele de precolectare ale blocurilor turn din municipiu.
Din această săptămână, pe traseul 39b, care asigură legătura între Ploiești și cartierul Mitică Apostol, funcționează stații noi, înființate pentru a deservi Parcul Municipal Vest.
Mai multe apartamente din blocurile ANL ale Primăriei Ploiești sunt nelocuite de aproape un an de zile. Astfel, în timp ce sute de tineri așteaptă o locuință de la autorități, de la bugetul local se plătește încălzirea unor apartamente păstrate, probabil, pentru șmecheri.
Primăria Ploieşti şi-a prezentat public propunerea de buget pentru 2018, în care estimează că va realiza venituri totale de 334,7 milioane de lei, mult sub valorile care se înregistrau în anii anteriori. La asta se mai adaugă o economie de peste 70 de milioane de lei rămasă din anul trecut, bani care vor merge acum, în cea mai mare măsură, către finanţarea proiectelor de dezvoltare şi respectiv către subvenţia la energie termică. În timp ce veniturile scad sensibil, cheltuielile de personal, pentru salarii şi contribuţii aferente, cresc foarte mult faţă de valorile care fuseseră stabilite anul trecut pe vremea aceasta.
Aflat printre promisiunile făcute în campania electorală, proiectul de construire a unui nou pod rutier în vecinătatea Gării de Sud din Ploieşti, în locul aşa-zisului "pod de lemn", are şanse să înceapă în acest an. Conducerea Primăriei a anunţat că va lansa în următoarea perioadă o nouă licitaţie.