- Scris de Anca Visan
Primăria Ploieşti a anunţat că a transmis astăzi documentaţia pentru lansarea licitaţiei de modernizare a sistemului de semaforizare din municipiu. Autorităţile doresc să modernizeze 13 intersecţii şi alte cinci treceri de pietoni şi să amenajeze un centru de management, care va funcţiona, cel mai probabil, în fostul sediu al Direcţiei Tehnic-Investiţii, într-o clădire situată în curtea SGU şi care de câţiva ani stă în mare parte nefolosită.
Autorităţile ploieştene continuă seria vizitelor peste hotare. După ce primarul Adrian Dobre a fost săptămâna trecută la Bruxelles, însoţit de consilierul personal Eugen Prună, în această săptămână vine rândul altor trei persoane din administraţia locală să plece în străinătate, de data aceasta la Munchen.
Planuri ambiţioase pentru modernizarea zonei din spatele Hipodromului Ploieşti! Autorităţile locale doresc să amenajeze aici, pe un teren de 15 hectare, un complex sportiv, cu bazin olimpic de înot acoperit şi teren de fotbal, spaţii verzi, spaţii pentru instituţii publice, locuri de joacă, spaţii verzi, dar şi loturi de teren pentru construirea de case. Autorităţile speră să obţină finanţări, pentru diversele obiective propuse, de la Federaţia Română de Fotbal, Ministerul Dezvoltării, Ministerul Sportului şi/sau Agenţia Naţională pentru Locuinţe.
Primăria Ploieşti a emis ordinul de începe a lucrărilor la blocurile de pe strada Libertăţii, situate vizavi de Gara de Vest. Ordinul a fost semnat la finalul lunii ianuarie, iar de zilele acestea muncitorii au venit pe şantier, au împrejmuit întreaga zonă şi au început deja lucrul la structurile de rezistenţă ale acestor imobile.
Primăria Ploieşti şi angajaţii din instituţie se judecă în instanţă, pentru diferenţe salariale aferente perioadei 2016-2017. Sindicatul din instituţie, care îi reprezeintă pe angajaţii din Primărie şi mai multe structuri subordonate, a intentat un litigiu, argumentând că oamenii ar fi trebuit să beneficieze de o creştere a drepturilor salariale încă din 2016.
Administraţia locală a finalizat o licitaţie derulată pentru desemnarea unei societăţi care să realizeze o expertiză în domeniul termoficării. Noul studiu urmează să arate care sunt punctele nevralgice ale sistemului, unde e nevoie urgentă de investiţii, dar şi ce oportunităţi există pentru obţinerea unor fonduri europene.