- Scris de Anca Visan
Planuri ambiţioase pentru modernizarea zonei din spatele Hipodromului Ploieşti! Autorităţile locale doresc să amenajeze aici, pe un teren de 15 hectare, un complex sportiv, cu bazin olimpic de înot acoperit şi teren de fotbal, spaţii verzi, spaţii pentru instituţii publice, locuri de joacă, spaţii verzi, dar şi loturi de teren pentru construirea de case. Autorităţile speră să obţină finanţări, pentru diversele obiective propuse, de la Federaţia Română de Fotbal, Ministerul Dezvoltării, Ministerul Sportului şi/sau Agenţia Naţională pentru Locuinţe.
Primăria Ploieşti şi angajaţii din instituţie se judecă în instanţă, pentru diferenţe salariale aferente perioadei 2016-2017. Sindicatul din instituţie, care îi reprezeintă pe angajaţii din Primărie şi mai multe structuri subordonate, a intentat un litigiu, argumentând că oamenii ar fi trebuit să beneficieze de o creştere a drepturilor salariale încă din 2016.
Administraţia locală a finalizat o licitaţie derulată pentru desemnarea unei societăţi care să realizeze o expertiză în domeniul termoficării. Noul studiu urmează să arate care sunt punctele nevralgice ale sistemului, unde e nevoie urgentă de investiţii, dar şi ce oportunităţi există pentru obţinerea unor fonduri europene.
Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, pleacă marţi la Bruxelles, pentru a participa la o reuniune oficială dedicată autorităţilor locale din Uniunea Europeană. Vizita va fi marcată, totuşi, de o coincidenţă nefastă, urmând ca edilul, după tensiunile în privinţa TCE Ploieşti, să nimerască şi în capitala Belgiei tot o grevă a transportatorilor.
Primăria Ploieşti a emis ordinul de începe a lucrărilor la blocurile de pe strada Libertăţii, situate vizavi de Gara de Vest. Ordinul a fost semnat la finalul lunii ianuarie, iar de zilele acestea muncitorii au venit pe şantier, au împrejmuit întreaga zonă şi au început deja lucrul la structurile de rezistenţă ale acestor imobile.
O instanță din România a obligat, de curând, un grup de consilieri județeni să voteze în favoarea validării mandatului unui supleant de pe lista de consilieri județeni și să îi plătească acestuia și despăgubiri. Anterior, grupul de consilieri județeni s-a opus validării mandatului unui consilier județean, iar acesta s-a adresat instanței de contencios administrativ.