- Scris de Irina Sima
Vineri, 3 aprilie 2015, de la ora 12.00, în sala de 200 de locuri a Palatului Administrativ are loc sedinţa extraordinară a Consiliului Judeţean Prahova. Conform legislaţiei în vigoare, şedinţa este publică, având posibilitatea să consultaţi proiectele de hotărâre supuse dezbaterii şi ordinea de zi, pe site-ul CJ Prahova
Jurnaliștii observatorulph.ro au sesizat instituția Prefecturii Prahova în legătură cu o hotărâre de consiliu local în care, contrar legislației, a fost numit președintele de ședință din cadrul CL Ploiești - potrivit legii, un preşedinte de şedinţă este ales dintre consilierii locali, nu numit, prin hotărâre adoptată cu votul deschis al majorităţii consilierilor locali în funcţie, alegerea făcându-se pe o perioadă de cel mult 3 luni.
Iolanda Băzăvan, al treilea viceprimar al Ploieștiului a fost delegată în funcție în urma unei hotărâri care nu îndeplinește condițiile de legalitate potrivit legislației administrației publice locale, este de părere Mihai Apostolache, lector universitar doctor la Universitatea Petrol-Gaze din Ploieşti şi Director al Centrului de Studii şi Cercetări Juridice şi Socio-Administrative, citat de jurnaliștii observatorulph.ro
Reprezentanții administrației locale ploieșene au avut întâlniri luni cu executanții lucrărilor din fonduri europene care vizează Parcul Municipal Vest și Hipodromul Ploiești. Ambele lucrări sunt în curs de execuție, antreprenor fiind SC Construcții Erbașu SA.
Consiliul Local Ploiești și-a dat acordul de principiu privind constituirea Municipiului Ploiești ca parte civilă în dosarul penal instrumentat de DNA legat de finanțarea Asociației Comunitare Lupii Galbeni, ONG-ul prin care frații Capră au primit bani pentru premierea echipei Petrolul Ploiești (foto de la ședința CL în care s-a votat finanțarea).
Potrivit surselor observatorulph.ro, săptămâna trecută, Adunarea Generală a Acţionarilor a decis demiterea membrilor Consiliului de Administraţie al societăţii.
„Consilierii locali din Ploieşti au în faţă un proiect de hotărâre nelegal. Susţin acest lucru deoarece consiliul local nu poate delega, prin hotărâre, atribuţiile de viceprimar. Consiliul local poate să îşi delege propriile atribuţii, nicidecum atribuţiile altei autorităţi", susține Mihai Apostolache, lector univ. dr. în cadrul Universităţii Petrol-Gaze din Ploieşti şi Director al Centrului de Studii şi Cercetări Juridice şi Socio-Administrative.