Vineri, 13 martie 2015, Consiliul Local Ploiești a constatat demisia fostului edil Iulian Bădescu hotărând, totodată, numirea în funcția de primar interimar al municipiului Ploiești a avocatului Iulian Teodorescu. Ședința de consiliu local a adunat șefi de partide, miniștri, secretari de stat, presă dar și oameni simpli care au venit să asiste la un eveniment rar întâlnit în istoria unui oraș, așa cum este constatarea demisiei unui primar aflat în arest preventiv și nominalizarea unui interimar în fruntea urbei, până la organizarea alegerilor. Noul edil al Ploieștiului, Iulian Teodorescu, ocupă, începând cu anul 2012 și funcția de viceprimar al municipiului. Teodorescu este un avocat cunoscut în Ploiești, având și o experiență importantă în administrația locală – actualul primar interimar al Ploieștiului este la al patrulea mandat de consilier local.