- Scris de Irina Sima
Consilierii județeni PSD, PLR și UNPR (plus un „trădător” din partea Opoziției - Jenica Tabacu) s-au încordat la vot și au reușit să îl înscăuneze pe Radu Ionescu în funcția de vicepreședinte al CJ Prahova. Potrivit pronosticurilor analiștilor, dar și ale consilierilor județeni, Radu Ionescu va avea un mandat scurt, acesta fiind înlocuitorul „demisului" Sebastian Danielescu (PNL) care, la următorul termen din procesul în care contestă demiterea sa din funcția de vice, poate câștiga, întorcându-se, astfel, pe postul cu pricina.
Hotărârea prin care a fost demis a fost deja anulată de către instanță, existând pe rol un recurs.
"Neincluderea pe ordinea de zi a şedinţei ordinare de consiliu local a validării mandatului unui supleant de pe lista unui partid politic constituie un abuz şi o încălcare a unui drept fundamental. Încălcarea Constituţiei şi a legii trebuie să trezească interesul instituţiei prefectului" a declarat, pentru observatorulph.ro, Mihai Apostolache (foto), lector univ. dr. în cadrul UPG Ploieşti şi Director al CSCJSA.
Consiliul Local Ploiești este convocat în ședință ordinară în data de 23 aprilie, la ora 12, în sala de 200 de locuri din Palatul Administrativ. Ordinea de zi cuprinde proiecte diverse, de la rectificări bugetare pentru instituții aflate în subordinea CL, până la aprobarea unor modificări în contractele semnate cu Apa Nova și Coral Impex SRL.
Înainte de votul consilierilor ploieșteni prin care s-a dat curs unei solicitări DNA privitoare la constituirea Municipiului Ploiești în parte civilă în dosarul în care este arestat fostul primar Iulian Bădescu și patronii Petrolului, frații Capră, cu un prejudiciu de opt milioane de lei, au existat mai multe luări de poziție ale consilierilor din ambele tabere politice din cadrul CL Ploiești, în care s-a dezbătut proiectul de hotărâre. În continuare, declarația consilierului Gheorghe Sârbu (PNL).
Circul legat de postul vacant de consilier rezultat în urma demisiei lui Silviu Constantin s-a încheiat joi 23 aprilie: după două ședințe în care aleșii locali nu au căzut de comun acord în legătură cu partidul care trebuie să își promoveze supleantul, joi CL a validat nominalizarea PNL, în persoana Cristinei Enache.
Consiliul Local al Municipiului Ploiești a votat astăzi un proiect de hotărâre prin care municipalitatea se constituie parte civilă în dosarul finanțării Asociației Comunitare Lupii Galbeni, în care fostul primar al Ploieștiului, Iulian Bădescu, este inculpat, acesta fiind acuzat de abuz în serviciu și luare de mită. Potrivit procurorilor DNA, prejudiciul adus bugetului public se ridică la valoarea de opt milioane de lei.
După ce, în ședința de săptămâna trecută, consilierii municipali au votat o hotărâre prin care își dădeau avizul „de principiu" ca municipalitatea să se constituie parte civilă într-un dosar la al cărui prejudiciu, de altfel, au pus chiar ei umărul prin votul acordat, la momentul respectiv, în favoarea plății făcute din bugetul local pentru premierea fotbaliștilor Petrolului, în data de 3 aprilie, pe ordinea de zi a ședinței extraordinare a CL Ploiești figurează, chiar la primul punct, un Proiect de hotărâre privind constituirea Municipiului Ploiești ca parte civilă într-un dosar penal – iniţiat de viceprimar cu atribuţii de primar Iulian Liviu Teodorescu. Din nou, ca să fie clar și pentru procurori faptul că avem niște consilieri transparenți, puțin induși în eroare uneori, dar cinstiți, per ansamblu.