- Scris de Lucian Răducanu
Subprefectul judetului Prahova, Rodica Paraschiv, s-a deplasat marti, 9 aprilie, impreuna cu reprezentantii Inspectoratului de Politie Judetean la sediul Companiei Nationale Cai Ferate CFR S.A., Sucursala Centrul Regional de Exploatare, Intretinere si Reparatii CF Bucuresti, unde a sustinut punctul de vedere al Institutiei Prefectului si a participantilor la traficul rutier de pe DN1 privind timpii de bariera nepermis de lungi de la trecerea de nivel de la Movila Vulpii.
A fost obtinuta solutia infiintarii unui post de paza a barierei incepand din data de 12 aprilie, solutie care va scurta la jumatate timpul de asteptare la trecerea garniturilor de tren.
Primaria Municipiului Ploiesti, prin RATP, informeaza calatorii ca Toneta nr. 55 Carrefour- Shopping City s-a mutat în staţia “ Bloc 10 - Şoseaua Vestului.
În cadrul şedinţei extraordinare de Consiliu Local, la Proiectul de hotărâre privind ap
Primaria Municipiului Ploiesti, prin Serviciul Public Finante Locale, continua programul de colectare a impozitelor si taxelor locale de la contribuabilii orasului Ploiesti la domiciliul acestora. Prin acest program municipalitatea doreste sa vina in sprijinul cetatenilor ce nu pot ajunge la casieriile SPFL:
Ieri, la Grădina Zoologică de la Bucov s-a făcut botezul a cinci animale, botez făcut cu ajutorul copiilor. Din luna februarie la grădina zoo a fost amenajată o urnă în care copiii au completat taloane pe care le-au depus în urna special amenajată.
Pentru o mai bună contabilizare a pensionarilor care folosesc biletele gratuite puse la dispoziţie de municipalitate, primarul Iulian Bădescu a anunţat că aceştia vor primi până la sfârşitul anului, carduri electronice, iar în mijloacele de transport în comun va fi introdus un sistem de ticketing electronic. Măsura este luată pentru a se afla exact numărul pensionarilor care folosesc într-adevăr abonamentele gratuite eliberate de RATP Ploieşti deoarece, conform primarului, doar 32.000 de pensionari din totalul de 63.000 folosesc efectiv aceste bilete.
Pe 1 iunie 2013, municipalitatea ploieşteană va organiza un concert caritabil pe stadionul "Ilie Oană". Concertul are ca scop strângerea de fonduri pentru noul spital de pediatrie ce va avea sediul în fosta clădire Petrom de lângă Casa Sindicatelor, clădire care a fost donată municipalităţii.
Şedinţa extraordinară de Consiliu Local în care s-a votat bugetul municipiului Ploieşti, precum şi bugetele serviciilor locale, a trecut fără vreun incident major. Au fost câteva puncte la care consilierii PDL s-au abţinut şi două proiecte care au fost scoase de pe ordinea de zi, tot la cererea consilierilor locali, pentru o mai bună aprofundare.
Ca în fiecare an, la sfârşitul lunii mai vor fi organizate Serbările Ploieştiului. Municipalitatea a pregătit o serie de spectacole gratuite la care vor participa Filarmonica din Ploieşti, elevii de la Liceul de Artă şi mai multe formaţii de muzică populară. De asemenea Teatrul Toma Caragiu-secţia Estradă va organiza două spectacole, iar secţia Dramă promite ploieştenilor o mare surpriză.