- Scris de Ioana POPA
Un grup civic a lansat, cu câteva zile în urmă, un site unde sunt invitați să-și spună povestea cei care ar fi fost forțați să meargă, sâmbătă, în București, la mitingul organizat de PSD, împotriva abuzurilor și pentru susținerea actualului Cabinet. Aproximativ 400 de sesizări, din toată țara, dar în special din Muntenia și Moldova, s-au strâns până vineri, la prânz.
O nouă dezbatere publică se conturează după ce, miercuri, Fondul Suveran de Dezvoltare și Investiții a trecut de votul final în Legislativ. Parlamentari USR, PNL, PMP, dar şi neafiliaţi au declarat că vor ataca această inițiativă la Curtea Constituţională. Deputatul PMP de Prahova Cătălina Bozianu explică de ce s-a creat această controversă cu privire la FDSI, o propunere a PSD-ALDE.
Președintele PNL Prahova, senatorul Iulian Dumitrescu, s-a numărat printre liderii liberali invitați de Custodele Coroanei la Castelul Peleș.
Comunitatea Locală RO100 Ploiești a reacţionat după apariţia unor informaţii în spaţiul public cu privire la presupuse încercări ale unor lideri politici locali de a recruta angajaţi din instituţii sau societăţi publice pentru a participa la mitingul organizat de PSD în Bucureşti la finalul acestei săptămâni. Într-un punct de vedere oficial transmis joi, reprezentanţii asociaţiei atrag atenţia că această practică este imorală şi ilegală, ea reprezentând o încălcare a statutului funcţionarilor publici, dar şi un abuz în serviciu, în cazul şefilor din instituţii de stat care îşi constrâng subordonaţii să participe la acest tip de manifestaţii.
Deputatul PNL de Prahova Roberta Anastase a lansat, în ultimele săptămâni, o serie de interpelări și întrebări adresate miniștrilor din actualul Cabinet, pentru lămurirea unor teme economice și de politică externă aflate, în ultima perioadă, în atenția opiniei publice.
În ultimele zile au apărut mai multe acuzaţii cu privire la presupuse tentative ale unor factori de decizie din administraţia publică sau direcţiile deconcentrate de a forţa angajaţii sau colaboratorii să participe la mitingul de amploare programat de PSD în Bucureşti în data de 9 iunie. La Ploieşti, acuzaţiile au vizat Agenţia pentru Protecţia Mediului, SC Hale şi Pieţe şi Transport Călători Express.
Parlamennatrul USR de Prahova Dan Rădulescu a anunțat, recent, că a solicitat analizarea, de către un laborator independent, a apei adunate în urma unei ploi torențiale care a căzut la Ploiești, în prima parte a lunii mai (
Un protest de amploare împotriva poluării se anunță pentru marți seară, la Ploiești. Data nu a fost aleasă întâmplător, 5 iunie marcând Ziua Mondială a Mediului. Iar ploieștenii o vor celebra îngrozindu-se, de exemplu, de cât benzen au respirat în ultimul an.
Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, va efectua, luni, pe 4 iunie, o vizită de lucru în Prahova, au anunțat reprezentanții Ministerului. Vestea a atras comentarii din partea parlamentarului USR Dan Rădulescu, a cărui activitate se axează pe demersurile împotriva poluării.