- Scris de Radu CONSTANTIN
Antrenorul Cosmin Contra l-a apărat pe Gicu Grozav, după criticile pe care tânărul jucător al Petrolului le-a primit în urma evoluţiei la echipa naţională, dar şi cea de club.
Contra a spus răspicat, joi, într-o conferinţă de presă, că va face tot ce-i stă în putinţă pentru a sprijini orice jucător aflat sub comanda sa şi care trece printr-un moment dificil al carierei.
„Dacă-i dăm în cap acum, îl vom pierde definitiv pe Grozav. Înţeleg până la un punct crititicile, dar nu mai ţinem cont de calităţile lui, de nimic! Hai să-l băgăm într-o groapă, ca nu mai iasă de acolo! Eu nu vreau asta, deşi acesta este mesajul pe care îl primesc! Este un jucător de 22 de ani. Am discutat cu el, trrebuie să treacă peste această pasă proastă. Cum a fost cu Hamza. A dat trei goluri în amicalul cu Slobozia, s-a antrenat foarte bine înainte de CFR şi uite că s-a descătuşat şi a marcat! Important este să nu renunţi, pentru că recompensele vin. Sper să fi trecut Hamza peste perioada mai puţin bună şi să o ţină tot aşa. Voi ajuta orice jucător care trece printr-o pasă proastă, îl voi sprijini să treacă peste ea. Până la urmă, eu iau deciziile şi eu răspund de ele. Din punct de vedere al calităţilor pe care le are, este un jucător care ne poate ajuta foarte mult", a declarat Cosmin Contra.
Clauză de 3 milioane de euro
Tehnicianul Petrolului a mai spus că l-a motivat pe Grozav cu posibilitatea ca, în viitor, să obţină un contract la o echipă din străinătate. „Să joace aici bine şi, probabil, va ajunge să o facă şi în campionate puternice. Grozav are clauză de contract de 3 milioane de euro. E simplu. Ca în campionatele din străinătate. Cine plăteşte clauza ia jucătorul", a specificat Cosmin Contra.
Petrolul joacă sâmbătă, în deplasare, de la ora 19.30, cu Pandurii Târgu Jiu. Adversara din etapa a 25-a se află pe locul al treilea în Liga I, imediat deasupra echipei ploieştene, şi are 44 de puncte, cu două mai multe decât Petrolul.
Prahova Muntenia a început cu stângul turneul UEFA Regions Cup din Bulgaria. Formaţia antrenată de Decu Crângaşu şi Dorinel Beznea a pierdut jocul disputat miercuri în faţa reprezentantei ţării gazdă, cu scorul de 3-0.
Petrolul programase şedinţele de pregătire de miercuri şi joi la Mogoşoaia, la baza sportivă a FRF, însă, până la urmă, lupii s-au antrenat la Buftea, tot pe iarbă, pe terenul nou construit în apropierea localităţii ilfovene.
CSU Ploieşti a învins CSS Giurgiu cu scorul de 89-76, în deplasare, în ultima etapă a sezonului regulat. Alb-albaştrii au terminat pe locul al treilea şi vor juca în sferturile playoff-ului cu BC Timişoara, într-o serie de trei din cinci.
Seria Nord - etapa a XX-a
Jucătorii Petrolului au reluat, luni, antrenamentele pentru partida pe care o vor susţine etapa viitoare, cu Pandurii Târgu Jiu.
Petrolul rămâne pe locul al patrulea în Liga I, după remiza consemnată duminică, în partida cu CFR Cluj, 1-1. Echipa antrenată de Cosmin Contra are 42 de puncte, tot atâtea cât a adunat şi Dinamo, şi se află la două lungimi de podium. Pe poziţia a treia se clasează Pandurii Târgu Jiu, formaţie pe care Petrolul o va întâlni în etapa viitoare, în deplasare, sâmbătă, de la ora 19.30.
Duminică, la meciul cu CFR Cluj, în tribunele stadionului „Ilie Oană" s-au aflat cam 11.000 de spectatori.