- Scris de Paul Dumitrescu
După ce, în 2013, spitalele aflate în subordinea Ministerului Transporturilor au fost trecute în subordinea Ministerului Sănătății, în 2014 se pregătește înapoierea acestor unități sanitare la Ministerul Transporturilor. Unul dintre efectele bâlbâielii autorităților în ceea ce privește administrarea spitalelor este îngrijorarea asupra locului de muncă în rândul angajaților.
În perioada 30 mai – 1 iunie 2014, municipalitatea organizează, în Centrul Civic al Ploieștiului, mai multe evenimente decicate Zilei copilului. Iată programul.
Subfinanțarea sistemului medical își spune, din nou, cuvântul. Viața a sute de pacienți este pusă în pericol de așteptarea prea îndelungată pentru radioterapie. Și asta pentru că, în cele 12 centre de specialitate românești, există numai 20 de aparate funcționale, cele mai multe mai vechi de 30 de ani, în timp ce ar fi nevoie de cel puțin o sută.
Fiscul îşi extinde la nivel naţional controlul persoanelor fizice cu averi şi venituri mari. În intervalul 1 iulie – 30 septembrie vor fi elaborate eşantioanele ce vor intra în programul de îmbunătăţire a conformării fiscale a persoanelor fizice cu averi şi venituri mari.
34.000 români vor putea fi testaţi gratuit pentru HIV, hepatita B şi C, în cadrul unui proiect lansat de Institutul Național de Boli Infecțioase. Acesta se va desfăşura pe o perioadă de doi ani, iar costurile ajung la 1,3 milioane de euro. 15 % din sumă va fi plătită de statul român, iar restul banilor vin de la Guvernul Norvegiei.
Solicitările pentru urna specială vor fi primite numai în ziua de sâmbătă, 24 mai şi însoţite de un document justificativ (act medical). Spitalele şi instituţiile de ocrotire socială pot solicita urna mobilă la cea mai apropiată secţie de votare.
Danemarca, Franța, Germania, Irlanda, Marea Britanie, Norvegia, Spania și Ungaria sunt țările care au publicat oferte de locuri de muncă pentru români. Cele mai multe joburi sunt puse la dispoziție de către angajatori din Marea Britanie și Germania, unde se caută asistenți medicali și recepționeri.
Asistenţii medicali generalişti, moaşele şi asistenţii medicali se vor pensiona la vârsta de 65 de ani. Este prevederea unei noi ordonanțe de urgență care modifică legea Sănătății din 2006.
Toţi copiii din România care nu au fost vaccinaţi împotriva virusului poliomielitic trebuie imunizaţi. Până la sfârşitul acestei luni, medicii de familie sunt obligaţi să verifice fişele pacienţilor şi să întocmească listele cu cei nevaccinaţi.