Categorie: Actual
- Scris de Irina Sima
În timp ce conducea un autoturism pe pe strada Trandafirilor din Ploieşti, N. Bogdan a intrat în coliziune cu G. Ion, care se deplasa pe o bicicletă, şi care nu a respectat semnificaţia indicatorului rutier "Oprire".După producerea accidentului, conducătorul auto a părăsit locul producerii acestuia fără încuviinţarea organelor de poliţie.
Din accident a rezultat vătămarea corporală a biciclistului, care a rămas internat pentru a primi îngrijiri medicale.
În urma cercetărilor efectuate, conducătorul auto a fost depistat, pe numele lui fiind întocmit dosar penal pentru părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea organelor de poliţie, şi vătămare corporală.
Poliţia oraşului Breaza a organizat ieri o acţiune împreună cu reprezentanţi ai R.A.R. Prahova, în vederea preîntâmpinării blocajelor de trafic rutier, cauzate de echiparea necorespunzătoare a autovehiculelor cu anvelope de iarnă.
RomâniaFilm împreună cu Primăria Municipiului Ploieşti organizează în premieră o seară culturală, la Cinematograful PREMIERA.
În urma activităţilor desfăşurate, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale – Biroul Urmăriri, împreună cu o grupă din cadrul S.I.R. Prahova, l-au depistat ieri pe I. Silviu, de 23 ani, din comuna Dumbrăveşti.
Primăria Municipiului Ploieşti prin RATP anunţă publicul călător că în perioada 27.01-31.01.2012, la traseul 444 – Mimiu –Gara de Sud şi retur, îmbarcarea se va face din faţa Gării de Sud (staţie comună cu traseul 30).
În urma prezentării în faţa instanţei de judecată, D. Nicolae a fost arestat preventiv pentru o perioadă de 29 de zile sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, lovire şi alte violenţe.
Având în vedere prognozele meteo ce anunță temperaturi sub -15 grade Celsius , chiar și pe timpul zilei, adăpostul de noapte va fi deschis permanent.
Circulația autoturismelor pe DN1 A, DN1 B, DN1 D și DN1 a fost deblocată, informează IPJ Prahova. Se mențin, însă, filtre de restricționare a traficului greu la Potigrafu, intersecția dintre DN1 cu DN1 A și la Mizil.
Primaria Municipiului Ploieşti, prin Comandamentul de deszapezire, a intervenit pentru combaterea poleiului si a zapezii pe pricipalele artere de circulatie din oras, pe poduri, dar si pe strazile secundare in perioada 25.01-26.01.2012