- Scris de Anca Visan
Proiect de amploare, estimat la peste 170.000 de euro, pentru punerea în valoare a unei zone de agrement din Bucov! Primăria Ploieşti a făcut în acest an documentaţia pentru reumplerea cu apă a lacului secat din zona Parcului "Constantin Stere" şi amenajarea unei plaje, iar în această săptămână administraţia locală a aprobat intrarea într-un parteneriat cu autorităţile judeţene, prin care Primăria va contribui cu 310.000 de lei, iar Consiliul Judeţean Prahova urmează să aloce o sumă de 500.000 de lei.
Obişnuitul ciclu al montării de relantisoare la trecerile de pietoni, domentării lor înainte de deszăpeziri şi montării la loc după trecerea iernii se reia, cu o considerabilă întârziere, în municipiul Ploieşti. Primăria a început astăzi montajul acestor denivelări din cauciuc menite să determine şoferii să reducă viteza în zona trecerilor de pietoni.
Veste proastă pentru autorităţile locale şi pentru ploieştenii care locuiesc în zona de sud a municipiului. DUpă ani întregi în care au fost închise, cele două pasaje pietonale subterane din Bariera Bucureşti erau propuse în 2018 pentru consolidare şi modernizare, însă licitaţia demarată de autorităţi s-a încheiat fără succes. Conducerea Primăriei Ploieşti anunţă că nu renunţă şi va lansa în curând o nouă procedură de selecţie, însă, în ciuda interesului scăzut, nu va umbla la suma alocată de la bugetul local.
Blocajul financiar apărut în această primăvară la Centrul de Excelenţă în Educaţie din Ploieşti a fost depăşit miercuri, când autorităţile locale, constatând că Inspectoratul Şcolar nu poate susţine activitatea de aici, a alocat fonduri de la bugetul local. Banii vin pentru plata profesorilor care pregătesc elevii cu potenţial, care reprezintă Ploieştiul la concursurile naţionale şi internaţionale, în contextul în care aceste cadre didactice nu-şi mai luaseră salariile din martie. Suma aprobată în urma rectificării bugetare de astăzi ajunge până în august, fiind foarte probabil ca peste aproximativ două luni să fie discutată o suplimentare.
Înlăturată, în anul 2017, din fruntea Direcției Economice a municipalității ploieștene, Nicoleta Crăciunoiu își reia, începând cu data de 1 iulie 2018, postul de șef de direcție, informează surse din administrația locală.
Autorităţile ploieştene vor să amenajeze o parcare pe o suprafaţă de trei hectare, în zona Podul Înalt, pe un teren deţinut de administraţia locală, în dreptul actualului depou al troleibuzelor.
SC Hale și PIețe SA organizează, pe 5 iulie, licitație pentru atribuirea, în vederea închirierii, a mai multor spații aflate în piețele din municipiu administrate de societate.
Autorităţile locale au început lucrările pentru extinderea reţelelor de canalizare în Ploieşti. Graficul de lucrări vizează mai multe cartiere periferice ale municipiului şi propune o investiţie ce depăşeşte 30 de milioane de lei.