- Scris de Ioana POPA
Starea locurilor de joacă din municipiu ajunge deseori în atenția publică, din cauza sesizărilor venite din partea cetățenilor. Până și cele mai mari astfel de parcuri din Ploiești au nevoie de intervenții urgente.
Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.
Şoseaua construită de Consiliul Judeţean Prahova, în parteneriat cu Primăria Blejoi, pentru asigurarea unui nou acces dinspre Ploieşti în Drumul Naţional 1, în zona Podul Înalt, va fi gata până la finele lunii iulie a acestui an, a anunţat preşedintele CJ, Bogdan Toader. Într-o postare pe pagina de Facebook, acesta a anunţat că a făcut ieri verificări pe teren şi că lucrările sunt în grafic, precizând că noua şosea este gândită să fluidizeze traficul rtuier în zona ieşirii din Ploieşti spre DN1 sau DN72.
Planurile autorităţilor naţionale în vederea descentralizării administrative au ajuns să ia în calcul şi direcţiile judeţene de tineret şi sport, casele de cultură ale studenţilor şi cluburile sportive aflate actualmente la Ministerul Tineretului şi Sportului. Toate aceste obiective, cu tot cu taberele şcolare din ţară, ar putea trece în subordinea consiliilor judeţene. În Prahova, în ciuda potenţialului turistic incontestabil al judeţului, preluarea taberele nu este privită neapărat cu ochi buni de autorităţi, care amintesc că foarte multe tabere se află în paragină şi gestionarea lor ar presupune investiţii uriaşe.
Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, semnează o scrisoare distribuită în aceste zile ploieştenilor, în care anunţă că în "cel mult două săptămâni programul de dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare va demara". Edilul în critică în termeni foarte duri pe reprezentanţii PSD şi ALDE, cei care deţin majoritatea în forul legislativ local, spunând că aceştia au generat blocajul acestui serviciu public din ultimii doi ani şi jumătate.
Unitatea de Primiri Urgenţe de la Spitalul Judeţean din Ploieşti este inclusă într-un amplu proiect de modernizare, pentru care autorităţile prahovene solicită fonduri europene. Consilierii judeţeni au fost convocaţi luni, într-o şedinţă extraordinară, pentru actualizarea documentaţiei la acest proiect, dar şi la alte patru proiecte europene depuse recent de instituţie, pentru modernizarea a patru drumuri judeţene şi a centrului social de la Călineşti.
Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, efectuează în aceste zile o vizită peste hotare, în Norvegia, principala temă a acestei deplasări vizând modul în care nordicii se ocupă de gestionarea deşeurilor. Mai exact, miza e legată de reciclarea gunoaielor şi modalităţile de transformare a lor în energie.
După ce forul legislativ al Ploieştiului a refuzat să aprobe bugetul pe 2018 al Transport Călători Express şi suplimentarea subvenţiei acordate de la bugetul local, există marele risc ca, de la 1 iulie, pensionarii, veteranii, revoluţionarii sau elevii din municipiu să nu mai beneficieze de transport public gratuit. Primarul Adrian Dobre a susţinut joi o conferinţă de presă în care a dat vina pe aleşii PSD şi ALDE, cei care deţin majoritatea în Consiliul Local şi care au blocat proiectul de hotărâre, edilul spunând că refuzul lor va duce la blocajul acestui serviciu public.