Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, a dispus întocmirea unui grup de lucru care să vină cu o soluție pentru termoficarea orașului, măsura venind după o lungă perioadă de negocieri cu actualul operator, Veolia Energie, care invocă faptul că a făcut o serie de investiţii majore în ultimii ani, depăşind obligaţiile pe care le avea conform contractului dintre cele două părţi. Practic, conform surselor din administraţia locală, se vorbeşte despre o tentativă a companiei de a „forţa” o prelungire a perioadei contractuale, ameninţând că, altminteri, va solicita ca Primăria să îi restituie contravaloarea investiţiilor suplimentare făcute. Şi nu vorbim de o sumă deloc mică, fiind vorba de aproape 10 milioane de euro peste investiţiile asumate prin contract.