- Scris de Anca Visan
Conducerea Primăriei Ploieşti a propus efectuarea unei vizite de lucru în Oradea, municipiu care se bucură deo imagine excelentă în ultimii ani, recunoscut pentru gradul mare de absorbţie a fondurilor europene, dar şi pentru eficienţa cu care şi-a modernizat sistemul de termoficare şi a reabilitat aproape în întregime centrul vechi. După o vizită făcută zilele trecute aici, primarul Adrian Dobre a propus ca mai multe persoane din administraţia locală să ajungă la Oradea, pentru un schimb de experienţă. Singura problemă, momentan, ţine de zilele alese pentru această deplasare, de vineri până duminică, lucru care lasă foarte puţin timp pentru discuţiile efective cu omologii bihoreni.
Conducerea Primăriei Ploieşti a anunţat semnarea unui contract pentru elaborarea unei strategii în domeniul termoficării, care ar trebui, în teorie, să facă o analiză detaliată a sistemului, să propună punctele unde e nevoie cu prioritate de investiţii, posibilele proiecte care pot fi derulate din fonduri europene, dar şi eventuale surse de cogenerare a agentului termic, care să asigure materie primă mai ieftină. Pe baza acestei strategii, municipalitatea va putea depune cereri de finanţare de la Uniunea Europeană, a explicat primarul Dobre, care s-a declarat nemulţumit că un astfel de document nu a fost realizat până acum.
Conducerea Primăriei Ploieşti a anunţat că zilele acestea s-au încheiat lucrările comandate pentru extinderea cimitirului Mihai Bravu, venite în contextul unei grave crize de locuri de veci, în condiţiile în care acesta era singurul pentru care fusese identificată o soluţie de creştere a suprafeţei disponibile. Următorul pas va fi efectuarea recepţiei în urma lucrărilor, anunţă autorităţile, care mai dezvăluie că i-au impus penalităţi executantului, pentru depăşirea termenului convenit.
Autorităţile ploieştene aşteaptă răspunsul de la Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor, după ce licitaţia pentru dezinsecţia, deratizarea şi dezinfecţia oraşului a fost blocată de o reclamaţie depusă.
Ne aflăm în sesiunea de finanţare UE 2014-2020, însă unele dintre axele de finanţare nu sunt deschise nici măcar acum, la intrarea în al patrulea an, în vreme ce la altele documentaţiile au fost anunţate abia de curând sau au suferit în ultima vreme o serie de modificări, lucru pus pe seama birocraţiei de la nivel central, eventual chiar a unei lipse de pricepere şi care, per total, încurcă autorităţile locale care doresc să obţină finanţări externe. În speranţa unor lămuriri şi chiar a unor posibile alocări "direct de la sursă", primarul Ploieştiului a plecat astăzi la Strasbourg, în Franţa, pentru discuţii cu reprezentanţii Comisiei Europene.
Obiectivele de investiţii derulate în ultimii ani de Primăria Ploieşti din fonduri europene sunt controlate în această perioadă de Ministerul Dezvoltării. Un reprezentant al ministerului a ajuns astăzi în municipiu, având o discuţie cu viceprimarul Ganea şi cu funcţionarii care s-au ocupat de implementarea proiectelor europene şi anunţând că în următoarele zile va face vizite pe teren la aceste obiective, lista cuprinzând liniile de tramvai, centrul de excelenţă în afaceri, podul de lângă Gara de Vest, Parcul Municipal şi Hipodromul.
În ultimele zile, contribuabilii din Ploieşti au primit zeci de mii de plicuri din partea Serviciului Public Finanţe Locale, conţinând notificarea prvind plata taxelor şi impozitelor locale în primul trimestru, însoţită de o scrisoare din partea primarului Dobre, în care se vorbeşte despre proiectele de investiţii care urmează să fie implementate în 2018.