Primăria Ploieşti îşi va schimba în acest an sediul. Instituţia, care în prezent funcţionează în spaţii primite gratuit de la Consiliul Judeţean Prahova în Palatul Administrativ, urmează să se mute în această primăvară, după Paşte, în fosta clădire Petrom situată pe Bulevardul Republicii, vizavi de Catedrala Sf. Ioan. Tot aici urmează să fie aduse sub acelaşi acoperiş şi mai multe direcţii subordonate, care în prezent funcţionează prin diverse spaţii răspândite prin centrul oraşului. Adrian Dobre, primarul Ploieştiului, a declarat că a semnat săptămâna trecută actele prin care compania petrolieră, care a donat fosta clădire Petrom, permite o nouă schimbare a destinaţiei imobilului, astfel încât el să fie folosit ca sediu administrativ.