- Scris de Anca Visan
Anunţat de mai multe săptămâni de autorităţile ploieştene, programul de fluidizare a circulaţiei în mai multe intersecţii, prin prevenirea parcărilor neregulamentare, a debutat astăzi în municipiu. În locul tradiţionalilor stâlpişori din metal sau plastic, folosiţi până acum în mai multe zone ale oraşului, autorităţile au comandat de această dată amplasarea unor bile din piatră.
Conducerea Primăriei Ploiești a revenit, miercuri, asupra deciziei care viza modificarea rutei traseului 40, singurul de transport public prin care se asigură legătura între centrul municipiului și cartierul Bereasca.
Primăria Ploieşti a anunţat că în această săptămână au loc lucrări de reparaţii pe două străzi situate în zona de est a oraşului, în apropierea rafinăriei Petrotel-Lukoil. Asfaltările sunt executate de firma Delta ACM Bucureşti, societatea contractată de autorităţile ploieştene pentru lucrările de reparaţii curente la străzi, trotuare şi mobilier urban.
Peste 10.000 de municipalități s-au înscris, în ultimele două săptămâni, în portalul #WiFi4EU, pt finanțarea punctelor de acces public și gratuit la internet, a anunțat Reprezentanța Comisiei Europene în România. Printre ele se numără și sute de localități din România, inclusiv din Prahova.
Conducerea Primăriei Ploieşti anunţă condiţii mai severe în privinţa lucrărilor efectuate de diverse firme de construcţii la reţelele subterane din municipiu, la comanda operatorilor de servicii publice. Autorităţile lucrează la un nou regulament în acest domeniu, care ar urma să aducă nu numai condiţii mai stricte privind aprobarea şi urmărirea lucrărilor, ci şi sancţiuni mai aspre pentru firmele care nu efectuează reparaţiile corespunzător.
Autoritățile centrale au aprobat 57.777.000 lei, fonduri pentru sprijinirea mai multor familii sau a autorităților locale din nouă județe afectate, în luna martie, de alunecări de teren sau inundații. Aproape 12 milioane de lei ajung la CJ Prahova, localități din județ și familii afectate de astfel de fenomene, în ultimele săptămâni.
Consiliul Județean Prahova a anunţat depunerea proiectului pentru extinderea şi reabilitarea Unităţii de Primiri Urgenţe din cadrul Spitalului Judeţean din Ploieşti, o investiţie care urmează să fie realizată din fonduri europene nerambursabile.