Autorităţile ploieştene pregătesc două proiecte, cu o valoare totală estimată la 5 milioane de euro, pentru modernizarea sistemului de iluminat public, cu intenţia atragerii unei consistente finanţări de la Uniunea Europeană. Intenţiile Primăriei sunt ca lucrările să se deruleze pe şoselele pe care se află calea de rulare a tramvaielor, modernizată tot cu bani de la UE, în precedenta sesiune. Directorul Regiei Autonome de Servicii Publice Ploieşti, Raul Petrescu, a confirmat public această decizie, precizând că se doreşte, pe aceste tronsoane, şi introducerea în subteran a tuturor cablurilor de telecomunicaţii.