- Scris de Anca Visan
Anunţate public în luna decembrie a anului trecut, planurile pentru mutarea sediului Primăriei Ploieşti prind contur şi ar urma să se concretizeze în această primăvară, cel mai probabil undeva în a doua jumătate a lunii aprilie. Autorităţile locale au confirmat astăzi că intenţionează să se mute, după Paşte, în fostul sediu Petrom situat pe Bulevardul Republicii, lângă Casa de Cultură a Sindicatelor. Conform planului, aici urmează să se mute atât aparatul intern, cât şi mai multe structuri subordonate, care în momentul de faţă îşi desfăşoară activitatea în diverse spaţii răsfirate prin centrul Ploieştiului.
Directorul interimar de la Servicii de Gospodărire Urbană Ploieşti, Ovidiu Negulescu, numit la conducerea societăţii administraţiei locale după schimbarea din funcţie a lui Donald Constantin, a intrat de astăzi în preaviz. Negulescu a confiormat informaţia, precizând că a semnat luni dimineaţă documentele şi că va avea o perioadă de preaviz de 20 de zile. În acest interval este de aşteptat să se finalizeze şi concursul lansat de Consiliul de Administraţie pentru desemnarea unui nou director general la SGU, dar şi a unui nou director economic.
Mijloacele de transport public din Ploieşti au fost verificate, zilele trecute, de o comisie a Agenţiei Naţionale de Plăţi şi Inspecţie Socială şi - deloc surprinzător - rezultatele au fost foarte slabe. Controlul a vizat gradul de accesibilitate faţă de călătorii cu probleme locomotorii şi a fost organizat în urma unei reclamaţii depuse de un ploieştean, informează surse din administraţia ploieşteană, care au mai precizat că reprezentanţii instituţiei din subordinea Ministerului Muncii au transmis un proces-verbal către Primărie şi au anunţat că vor reveni, pentru un nou control, după 30 de zile.
Birocraţia, termenele din legislaţia achiziţiilor publice, în unele cazuri contestaţiile care blochează licitaţiile, dar şi lipsa de coeziune decizională şi contrele politice de la nivelul administraţiei ploieştene au făcut ca o sumedenie de studii de fezabilitate, proiecte tehnice şi detalii de execuţie plătite din bugetul local să expire înainte de a fi ajuns la implementare. Pe lista Primăriei Ploieşti apar, în momentul de faţă, nu mai puţin de 47 de proiecte de investiţii pentru care documentaţia a expirat.
Cu Ploieştiul aflat sub repetate avertizări meteo de ninsori şi ger, care au dus la mobilizarea autorităţilor, comandamente şi au scos jandarmii şi pompierii la deszăpezirea şcolilor şi spitalelor, au apărut numeroase voci care solicită folosirea pentru astfel de activităţi a asistaţilor social sau a persoanelor condamnate la muncă în folosul comunităţii. Autorităţile locale au aprobat, în această săptămână, lista structurilor din subordinea Primăriei unde aceste persoane pot veni să muncească.
Primăria Ploieşti a anunţat că a transmis astăzi documentaţia pentru lansarea licitaţiei de modernizare a sistemului de semaforizare din municipiu. Autorităţile doresc să modernizeze 13 intersecţii şi alte cinci treceri de pietoni şi să amenajeze un centru de management, care va funcţiona, cel mai probabil, în fostul sediu al Direcţiei Tehnic-Investiţii, într-o clădire situată în curtea SGU şi care de câţiva ani stă în mare parte nefolosită.
Primăria Ploieşti vrea să modernizeze mai multe locuri de joacă din municipiu, situate atât în zona centrală, cât şi în cartierele de la periferie. Administraţia locală a lansat zilele acestea o procedură de selecţie, pentru desemnarea firmei care să elaboreze studiile de fezabilitate pentru 26 de locuri de joacă, practic ultimul pas procedural înainte de licitaţia pentru selecţia constructorului şi începerea lucrărilor. Studiile de fezabilitate, cu o valoare maximă alocată de 30.000 de lei cu tot cu TVA, urmează să propună cum vor fi amenajate aceste parcuri, câte obiecte de joacă pot fi montate şi ce tipuri de obiecte vor putea fi amplasate aici. Totodată, Primăria a solicitat propuneri şi privire la mobilierul urban, alei şi suprafaţa antitraumă.
Autorităţile ploieştene continuă seria vizitelor peste hotare. După ce primarul Adrian Dobre a fost săptămâna trecută la Bruxelles, însoţit de consilierul personal Eugen Prună, în această săptămână vine rândul altor trei persoane din administraţia locală să plece în străinătate, de data aceasta la Munchen.