- Scris de Irina Sima
Consiliul Județean Prahova și Primăria Ploiești intenționează să atragă finanțare europeană pentru realizarea unui terminal multimodal în apropierea Spitalului Județean.
Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.
Operatorul ROSAL Ploiești a prezentat, marți, echipamentele de deszăpezire pregătite pentru întâmpinarea sezonului rece. Societatea are 54 de mașini cu 78 de utilaje. De asemenea ROSAL mai are în dotare 37 lame, 32 sărărițe și cinci freze pentru trotuare. Societatea mai dispune 12 buldoescavatoare închiriate și poate dispune de până la 78 de cisterne.
Primarul municipiului Ploiești a propus, în cadrul unei ședințe organizată de conducerea primăriei cu reprezentanții Finanțelor Locale, o măsură prin care dorește scăderea impozitelor la terenuri și clădiri cu 3 la sută pentru persoanele fizice și juridice. Măsura urmează a intra în vigoare de la începutul lui 2017.
Primarul Ploieștiului a prezentat, în cadrul unei conferințe de presă, situația CSM Ploiești, club care întâmpină mari probleme financiare, prezentând presei și un raport despre activitatea clubului, situația bugetară a acestuia, dar și soluții pe care edilul-șef le propune pentru buna desfășurare a activității sportive. Adrian Dobre a subliniat că pentru viitor trebuie să se aibă în vedere o delimitare clară a cheltuielilor între activitățile sportive propriu-zise și cele de întreținere a bazelor sportive.
Observatorulph.ro publică lista corecțiilor impuse de Ministerul Dezvoltării pentru proiectele derulate de Primăria Ploiești pe fonduri europene:
SGU Ploiești a prestat ilegal activitatea de iluminat public din 2013 până în prezent, potrivit unei sentințe a Înaltei Curți de Casație și Justiție, care este definitivă și irevocabilă. Acum, atât SGU cât și Consiliul Local Ploiești sunt pasibile de amenzi usturătoare, titrează, în exclusivitate, observatorulph.ro
Primarul Ploieștiului solicită operatorului de termie și managerilor instittuțiilor publice, în special a celor care gestionează școli, grădinițe și spitale, să ia toate măsurile necesare pentru ca unitățile să fie pregătite pentru furnizarea încălzirii. „Dacă vor exista instituții publice ai căror beneficiari vor avea de suferit de pe urma frigului, mai ales copii și bolnavi, vor fi aplicate sancțiuni severe celor responsabili", se afirmă în comunicatul Primăriei Ploiești.