- Scris de Irina Sima
Scandal în ședința CL Ploiești de miercuri 14 decembrie 2016. Cu 21 de abțineri și un singur vot „pentru", dat de consilierul local Paul Palaș, aleșii au decis să nu aprobe prelungirea contractului de finanțare al proiectului de dotare cu GPL al autobuzelor, proiect care urma să fie finanțat de Ministerul Mediului.
Primăria a anunțat că s-a intervenit cu sărărițe de capacitate mare și mică în zona podurilor din municipiu, dar și pe arterele și străzile din cartierele Malu Roșu, Eroilor, Democrației, Nord, Bulevardul Petrolului și Vest 1. Potrivit Primăriei Ploiești, cantitatea de material antiderapant folosită a fost de aproximativ 70 de tone.
Primarul Adrian Dobre a publicat un comunicat de presă adresat suporterilor echipei Petrolul Ploiești în care acuză că în jurul mărcii sunt aruncate în spațiul public intoxicări și minciuni de către grupuri politice cu scopul de a manipula suporterii și de a obține voturi. Dobre își reafirmă decizia de a reda marca suporterilor, explicând că procedurile legale sunt demarate.
Campioana mondială la înot Tamara Costache a susținut un discurs în fața membrilor Consiliului Local Ploiești în care a subliniat necesitatea construirii unui nou bazin olimpic de înot la Ploiești. Totodată, cunoscuta sportivă ploieșteancă, care este și cetățean de onoare al municipiului Ploiești, a rugat reprezentanții primăriei să nu închidă bazinul de înot Vega și să decidă întreținerea acestuia până la construirea noului proiect. În fața consilierilor locali a luat cuvântul și antrenorul emerit de înot Toma Mirițescu, care a susținut continuarea activității la bazinul Vega până la construirea unui nou proiect de bazin olimpic la Ploiești.
Median Research Centre (MRC)
Procedurile de licitație pentru cele opt sectoare de drumuri județene a fost încheiată, contractele fiind deja semnate. Pentru sectoarele I, VI, VII și VIII licitația a fost câștigată de SC Integral Beton Prest, pentru loturile II, III și V - SC Roni Civil Interoute SRL, iar pentru lotul IV - SC Strassenbau Logistic.
Primarul Ploieștiului a anunțat luni că până la data de 15 decembrie există premisele ca lucrările la pasajul de la Vest, care asigură legătura între municipiul reședință de județ cu centura de ocolire și autostrada A3, sa fie finalizate în proporție de 90%, rămânând de turnat ultimul strat de asfalt, de montat balustradele și instalațiile de iluminat public. Tot luni, primarul Adrian Dobre a anunțat că lucrările la Căminul de bătrâni de pe strada Cosminele au fost finalizate, noua locație urmând să primească 24 de persoane.