- Scris de Irina Sima
Otilia Anghel (foto), noul consilier angajat la cabinetul președintelui Consiliului Județean Prahova este absolventă a Facultății de Drept. Pe lângă Otilia Anghel - consilier pe probleme juridice, președintele CJ Prahova l-a angajat în funcția de consilier personal și pe Sebastian Vlad Cursaru.
Potrivit CV-ului, Cursaru a absolvit Universitatea București, specializarea Studii Europene, și și-a desfășurat activitatea în domenii precum marketing, vânzări și mass-media.
Începând cu data de 6 iulie 2016, dr. Ghiculescu Oana Cristina fost numită manager interimar al Spitalului Obstetrică Ginecologie Ploieşti, în locul dr. Dinu Marius Andrei căruia i-a încetat, cu acordul părților, contractul de management, se anunță într-un comunicat de presă al Consiliului Județean Prahova.
Ziua de marți a fost una agitată în administrație, mai ales după declanșarea unui schimb dur de replici între Dan Ioniță, consilierul primarului Adrian Dobre și directorul SGU Ploiești, Donald Constantin.
Miercuri, a avut loc o ședință la Primăria Ploiești având ca temă situația de la pasajul suprateran de lângă Gara de Vest. După întâlnirea dintre reprezentanții Primăriei Ploiești, constructor, proiectanți și dirigintele de șantier, Adrian Dobre, noul primar al municipiului, a declarat că nimeni nu își asumă soluția tehnică de la pasajul Gării de Vest și nici faptul că grinzile au fost modificate.
Dan Ioniță, consilierul personal al primarului Adrian Dobre, a reclamat în cadrul unei întâlniri informale cu presa nereguli pe care le consideră a fi grave la societatea SGU Ploiești. Primăria verifică modul de cheltuire al banilor publici de la SGU, unde s-a constat faptul ca în primele șase luni s-au cheltuit 9 milioane de lei pentru mentenanța la spațiile verzi, declară Ioniță
Adrian Dobre, primarul municipiului Ploiești, cere explicații din partea Consiliului de Administrație al Servicii Gospodărire Urbană Ploiești cu privire la decizia acestui for de prelungire pe patru ani a mandatului directorului Donald Constantin.
Dacă au fost uniți în gânduri și simțiri atunci când a venit vorba despre stabilirea președintelui Consiliului Județean Prahova, reprezentanții alianței PSD-ALDE și PMP nu au mai căzut de acord la nominalizarea celor doi vicepreședinți ai forului județean.