- Scris de Paul Dumitrescu
Primarul Municipiului Ploieşti, Iulian Bădescu, a solicitat Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Prahova şi Serviciului Român de Metrologie Legală Prahova verificarea conformităţii serviciului prestat la utilizatori de către operatorul S.C. Dalkia Termo Prahova, transmit reprezentanții Primăriei Ploiești.
Pachetele alimentare din Programul european 2014, rămase în stoc vor fi redistribuite prin compensări între primării din acelaşi judeţ sau judeţe diferite, iar ulterior vor putea fi suplimentate ajutoarele acordate deja, dar în limita a două cutii de alimente.
CNADNR va înceta contractul cu asocierea italiană Pizzarotti - Tirrena Scavi pentru construcţia primilor 3,3 kilometri ai autostrăzii Bucureşti - Ploieşti, urmând să selecteze noii constructori până la finele lunii iunie, şi estimează că întreg proiectul va fi finalizat în 2016.
Consiliul Local Ploiești se reunește, în data de 12 februarie 2015, într-o ședință extraordinară ce vizează aprobarea bugetului de cheltuieli pentru anul curent, dar și pentru avizarea proiectelor de reabilitare termică a unor blocuri din municipiu. În continuare, toate proiectele de pe ordinea de zi:
Marți, 10 februarie, la Teatrul „Toma Caragiu" din municipiu, reprezentanții Primăriei Ploiești organizează o dezbatere publică pe tema bugetului local.
Reprezentanţii Consiliului Judeţean Prahova au anunţat că, la finele lunii februarie, va fi organizat concurs pentru postul de manager la Spitalul de Obstetrică Ginecologie Ploieşti. Tot în această lună este programat şi concursul pentru postul vacant de manager la Spitalul de Boli Psihice Voila, titrează
Joi, până la ora 16.00, va fi întreruptă alimentarea cu apă caldă și agent termic în mai multe zone din Ploiești. Dalkia anunță lucrări la rețele, în urma avariei apărute la începutul săptămânii.
Europarlamentarul Daniel Buda spune că va sesiza Comisia Europeană şi Congresul Puterilor Locale şi Regionale de la Strasbourg, despre faptul că legislaţia privind administraţia locală a fost modificată astfel încât jumătate din oraşele şi comunele din România rămân fără 50% din banii de la Guvern.