- Scris de Irina Sima
Consiliul judeţean Prahova informează, prin intermediul unui comunicat de presă, că vineri, 19 octombrie 2012, va avea loc vizita precontractuală (reprezentând ultima etapă de parcurs înaintea semnării contractului de finanţare) pentru proiectul "Creşterea accesibilităţii către partea de nord a Polului de Creştere, în special către Spitalul Judeţean Prahova, prin realizarea pasajului rutier peste DN1 B". La această vizită vor participa mai mulţi experţi din cadrul ADR Sud Muntenia.
Primaria Municipiului Ploiesti, prin Serviciul Public Finante Locale, anunta programul de colectare a impozitelor si taxelor locale de la contribuabilii orasului Ploiesti la domiciliul acestora.
Membrii „Comisiei pentru protecţie şi asistenţă socială" au decis astăzi într-o şedinţă ordinară mutarea familiilor chiriaşe din imobilele primăriei ploieştene cu grad seismic ridicat. Acestea vor fi mutate în alte clădiri unde nu sunt probleme de acest gen pe o perioadă nedeterminată. Totuşi sunt şi persoane care se împotrivesc acestei decizii. Singura soluţie a municipalităţii de a-i evacua şi pe aceşti chiriaşi, este de a avea un ordin judecătoresc.
Primaria Municipiului Ploiesti, prin RATP, anunta ploiestenii ca nu se va mai asigura cursa din traseul 42 Podul Inalt-Comat, cu plecare la ora 22.15 de la Podul Inalt, respectiv 23.30 de la Comat incepand de miercuri, 17 octombrie 2012.
Intervenții la rețelele edilitare solicitate de deținătorii de rețele și aprobate de Serviciul Dezvoltare Căi Rutiere și Rețele Edilitare din cadrul Direcției Tehnic Investiții.
Primăria Ploieşti vrea să cumpere 10 laptopuri şi 10 calculatoare desktop, iar astăzi a fost ultima zi pentru depunerea ofertelor. La licitaţie s-au prezentat trei firme, iar criteriul de atribuire a fost preţul cel mai scăzut. Valoarea estimată a calculatoarelor fiind de 120.417 lei. Prin această achiziţie se doreşte înlocuirea aparaturii cumpărată în 2004.
Primarul Ploieştiului, Iulian Bădescu, va fi prezent mâine la Ministerul Dezvoltării, pentru a dezbate teme privind absorbţia de fonduri europene pe programul operaţional regional, al Polului de Creştere Ploieşti. Astfel, calea de rulare a traseelor de tramvai 101 şi 102 va fi reabilitată cu bani europeni.