- Scris de Cristina COLȚ
Vicepremierul Liviu Dragnea, ministru al Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, a anunţat, la finalul săptămânii trecute, că până la sfârşitul acestei luni ar putea fi adoptată o ordonanţă care va permite aleşilor locali ca, în termen de 15 zile, să decidă apartenenţa lor politică. Mai exact, primarii, consilierii locali şi consilierii judeţeni vor putea să migreze în alt partid fără a-şi mai pierde mandatul. Dragnea susţine că foarte mulţi edili l-au rugat să-i ajute cu o lege care să elimine interdicţia de a părăsi partidul pe listele căruia au candidat.
„Premierul României s-a dat drept Simona Halep ca să strângă Like-uri pe Facebook", a titrat Daily Star, preluat de gandul.info.
PDL Prahova pierde primari pe bandă rulantă, aceștia alegând UNPR-ul. Ultimul transfer al UNPR-iștilor prahoveni este primarul din Plopeni, Dragoș Niță, care ieri a anunțat că s-a înscris în Asociaţia UNPR.
În Ploiești, apropierea campaniei electorale este simţită şi la propriu şi la figurat. Chiar dacă din punct de vedere legal partidele nu au voie să promoveze public însemne şi idei care duc la susţinerea unui candidat, în Ploieşti deja au demarat acţiuni care ţintesc în mod direct bătălia electorală ce va avea loc în toamna acestui an.
Peste 130 de oameni care au votat pe liste suplimentare la referendumul din 2012, pentru demiterea lui Traian Băsescu, sunt audiaţi ca martori. Este vorba despre mai mulţi locuitori din comuna Voila, judeţul Braşov, dar şi turişti, transmite Digi24.
A fost prima noapte acasă pentru Adrian Năstase, după eliberarea condiționată din penitenciarul Jilava. Fostul premier nu s-a dus la vila sa din Zambaccian, ci a ales reședința de la Cornu, unde îl aștepta soția sa.
Zi importantă pentru Adrian Năstase. Tribunalul Ilfov va dezbate, joi, 21 august, contestaţia Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) la decizia de eliberare condiţionată din închisoare a fostului premier Adrian Năstase.
Conducerea PP-DD Prahova a solicitat excluderea din partid a unui număr de şapte consilieri din judeţ, plus a unui reprezentant din Consiliul de Administraţie.
Candidatul PMP la președinția României a fost votat, marți, la ședința Colegiului Național al partidului, Elena Udrea fiind lansată în cursa pentru Cotroceni.