- Scris de Irina Sima
La începutul campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din România, Ministerul Afacerilor Interne a lansat Campania Voteaza Legal prin care se încurajează respectarea legislației în ceea ce privește exercitarea votului, prezentându-se totodată, riscurile la care sunt expuse persoanele ce aleg să încalce legea. „Persoana care votează de mai multe ori, introduce în urnă mai multe buletine de vot, oferă unui alegător bani, bunuri, sau alte foloase riscă o pedeapsă cu închisoarea de la șase luni la trei ani. Sesizează infracțiunile electorale la 112!".
Vezi detalii pe site-ul MAI
{avsplayer videoid=46 width=690 height=400}
Un cutremur cu magnitudinea 3,1 s-a produs, luni, zona seismică Vrancea, judeţul Buzău.
Primăria municipiului Ploieşti, prin Serviciul Public Finanţe Locale Ploieşti, informează contribuabilii ploieşteni că vor continua acţiunile de control în vederea identificării construcţiilor ilegale şi pentru intrarea în legalitate a acestora. Astfel, în perioada 06.10.2014- 10.10.2014, echipele de control vor fi prezente pe străzile Frunzelor, Zefirului şi Zmeului.
Șapte spitale din țară vor fi dotate cu aparatură pentru depistarea precoce a surdităţii la nou-născuţi. Investiția este posibilă prin proiectul „Baby hearing", iniţiat de Asociaţia Audiosofia.
Accident rutier, luni dimineață, în comuna Olari. Trei copii au fost acroșați de un autoturism, în timp ce se deplasau pe marginea drumului.
Vineri, 3 octombrie, în comuna Fântânele din județul Prahova, a fost inaugurat un centru de bătrâni. În prima zi de recepție, a fost prezent ministrul Muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice, Rovana Plumb.