- Scris de Lucian Răducanu
În ziua de 22.07.2012, ora 6.30, poliţiştii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală nr. 8 Măgurele executând serviciul de patrulare în zona Halta C.F.R. Măgurele Sud l-a oprit pentru control pe D. Gabriel din Blejoi, care avea asupra sa un bagaj mai voluminos. Procedând la controlul bagajului s-a constatat că acesta avea opt role din inox, patru litri de ulei hidraulic şi un recipient cu vaselină.
În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că bunurile erau sustrase de la o societate comercială din Măgurele unde acesta era angajat ca paznic.
Bunurile au fost reţinute şi predate administratorului societăţii.
Prejudiciul cauzat societăţii este în valoare de 950 lei, fiind recuperat.
În cauză s-a întocmit dosarul penal pentru comiterea intracţiunii de furt calificat
Poliţiştii din Băicoi au oprit în trafic un autoturism condus de P. Dănuţ, în portbagaj fiind găsite 64 obiecte metalice, de formă discoidală, despre care acesta a declarat că sunt deşeuri metalice provenite de la societatea comercială unde îşi desfăşoară activitatea ca agent de pază.
În urma verificărilor efectuate, a rezultat că obiectele au fost sustrase de P. Dănuţ, dintr-o habă situată în curtea societăţii comerciale a cărei pază o asigura.
Obiectele metalice au fost ridicate şi predate societăţii păgubite, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de furt.
În ziua de 22.07.2012, în jurul orei 8.45, poliţiştii din Câmpina l-au prins în flagrant pe str. În Lunca din municipiul Câmpina, pe B. Florin, care sustrăsese o conductă metalică în greutate de 430 kg, pe care a tractat-o cu ajutorul unui atelaj hipo, de pe albia râului Doftana până la domiciliul său.
O maşină a luat foc pe autostrada A3 în jurul prânzului. Aeasta se deplasa de la Bucureşti la Ploieşti, iar la kilometrul 58 a luat foc. Cei trei ocupanţi ai maşinii au reuşit să se salveze, dar până la venirea pompierilor maşina a ars în întregime.
La data de 22.07.2012, Dispeceratul Poliţiei Municipiului Ploieşti a fost sesizat despre faptul că la Spitalul Judeţean Ploieşti a fost adusă G. Petra din Bărcăneşti, care a ingerat mai multe pastille.
Poliţia oraşului Vălenii de Munte a fost sesizată ieri prin numărul unic de urgenţă “112” de către S. Vasile, din localitate, care a reclamat că i-a fost sustras hamul de la atelajul hipo.
Aseară, în jurul orei 21, poliţişti rutieri care acţionau pe D.N. 1, pentru fluidizarea traficului în zona staţiunilor montane, au depistat în apropierea staţiunii Sinaia un autoturism condus de un tânăr constănţean, care se întorcea de la munte şi care transporta pe capota o tânără.
În ziua de 23.07.2012, o patrulă de siguranţă publică din cadrul Poliţiei Municipiului Câmpina a surprins-o în flagrant pe R. Georgiana, în timp ce întreţinea raporturi sexuale cu un bărbat, în autoturismul acestuia, contra unei sume de bani.
La data de 21.07.2012, poliţia a fost sesizată prin S.N.U.A.U. “112” cu privire la faptul că în comuna Jugureni, la o stână din punctul „Vârful Ştefului”, B. Gheorghe l-a înjunghiat cu un cuţit pe D. Ion, proprietarul stânii, provocându-i decesul.
Poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu reprezentanţi ai Gărzii Financiare Prahova au efectuat o acţiune pe linia prevenirii şi combaterii neregulilor din domeniul organizării şi exploatării jocurilor de noroc, la două puncte de lucru din municipiul Ploieşti aparţinând unor societăţi comerciale din Giurgiu şi Bucureşti.