- Scris de Elena CIOBANU
Potrivit unui ordin al ministrului interimar al Educaţiei, Liviu Marian Pop, cadrele didactice din comisiile de examinare de la bacalaureatul din acest an vor primi cu 15% mai mulţi bani decât sumele stabilite de metodologie. Deşi reprezentanţii sindicatelor susţin că mărirea este binevenită, cadrele didactice afirmă că sumele sunt ridicol de mici.
Conform ordinului semnat de către ministrul anterior al Educaţiei, Cătălin Baba, , pentru fiecare lucrare de la Bacalaureat corectată, un profesor ar fi trebuit să primească 4 lei. Preşedintele unei comisii din centrele de examen ar fi primit între 400 de lei (comisie cu până la 450 de candidaţi) şi 425 de lei (comisie de peste 450 de candidaţi). Vicepreşedinţii, secretarii şi membrii comisiilor din centrele de examen urmau să fie plătiţi cu câte 275 de lei pe zi, iar suma care îi revenea unui asistent al comisiei de examinare era de 25 de lei pe zi.
Datorită majorării cu 15% a retribuţiilor destinate cadrelor didactice la bacalaureat, pentru o lucrare corectată profesorii vor primi 60 de bani în plus, iar personalul didactic din comisiile de bacalaureat pentru evaluarea competenţelor lingvistice şi digitale va fi plătit cu câte doi lei pentru fiecare candidat examinat. Pentru examinarea competenţelor într-o limbă modernă, profesorii vor primi 3,45 lei, datorită aceleiaşi majorări.
Deşi reprezentanţii sindicatelor din Învăţământ susţin că sumele sunt prea mici, ei acceptă măririle, mulţumiţi că plata profesorilor a crescut, chiar dacă foarte puţin. În schimb, profesorii continuă să se plângă, afirmând că o creştere cu 60 de bani pentru fiecare lucrare corectată s-ar cunoaşte la abia după examinarea a cel puţin 100 de teze.
În perioada 7-10 iunie, baza hipică Sport Horse Câmpina va găzdui concursul Naţional de Sărituri peste Obstacole – Câmpina Grand Prix & Trofeul Memorial Oprea Berechet. Acest concurs se va desfăşura pe dealul Muscel, la Observator. Joi, vineri şi sâmbătă concursul începe la orele 10.00, iar duminică de la ora 9. La acestă manifestare se vor întrece 75 de cai ai celor mai mari cluburi din România. Intrarea este liberă
În timp ce, în ţările europene, vârsta la care femeile devin mame creşte, la noi se întâmplă un alt fenomen. Tot mai multe minore devin mame, unele dintre ele abandonându-şi copiii în maternităţi.
Miercuri, 30 mai, APA NOVA Ploiești va întrerupe alimentarea cu apă potabilă, între orele 09.00 a 14.00, pe străzile Cătinei și Nalbei, în cadrul operațiunii de înlocuire a unui branșament pe rețeaua de distribuție a apei potabile din zonă.
Ministrul Transporturilor si Infrastructurii, Ovidiu Silaghi, a anuntat, vineri, ca noul termen pentru finalizarea autostrazii Bucuresti - Ploiesti este 30 iunie, dupa ce inaugurarea acesteia trebuia sa aiba loc pe 15 mai.
Timp de o săptămână, Colegiul Naţional „Al. I. Cuza” din Ploieşti este gazda Târgului de oferte educaţionale. La deschidere au participat elevi şi cadre didactice din aproape toale liceele Ploieştiului.
Meteorologii anunţă ploi în Muntenia, Dobrogea, Moldova şi de-a lungul Carpaţilor Orientali pentru zilele de luni şi marţi, instituind o atenţionare cod galben pentru 24 de judeţe şi Bucureşti, valabilă de duminică noapte până marţi după-amiază.
Agenţia Naţională de Meteorologie a emis un cod portocaliu de ploi pentru 12 judeţe din România. Intervalul vizat luni, ora 17 - marţi, ora 12.
Vineri, 25 mai, la Colegiul Tehnic „Toma Socolescu” Ploieşti, Crucea Roşie Filiala Prahova a organizat o nouă etapă a concursului „Sanitarii pricepuţi”. Şase şcoli generale şi opt licee s-au întrecut la faza judeţeană a competiţiei.