- Scris de Irina Sima
În cadrul Penitenciarului Târgşor se află în derulare programele „Managementul Voluntariatului”, „Implicarea angajatorilor în mediul penitenciar” şi „Programul pentru dezvoltarea spiritului antreprenorial al persoanelor private de libertate”.
Programul „Managementul Voluntariatului” are ca obiectiv consolidarea legăturilor cu comunitatea prin implicarea membrilor săi în activităţi de educaţie şi asistenţă psihosocială adresate populaţiei penitenciare şi creşterea numărului de persoane private de libertate implicate în activităţi ce vizează dezvoltarea competenţelor necesare unei bune reintegrări sociale.
În cadrul acestui programului penitenciarul Târgşor a încheiat 6 acorduri de voluntariat, 5 dintre voluntari desfăşurând activităţi în mod constant.
Una dintre activităţi s-a concretizat într-o ieşire în comunitate cu o piesa de teatru regizată de către unul dintre voluntari la are au participat 6 persoane private de libertate. Piesa a avut o tematică religioasă şi a fost prezentată copiilor de la Şcoala de Arte şi Meserii din Plopeni.
În prezent colaborăm constant cu 3 dintre voluntari, ceilalţi încheind perioada pentru care s-au angajat să desfăşoare activităţi educative.
„Programul pentru dezvoltarea spiritului antreprenorial al persoanelor private de libertate” avizează însuşirea şi consolidarea unor cunoştinţe elementare, care să contribuie la dezvoltarea spiritului antreprenorial în rândul persoanelor private de libertate, în vederea facilitării reinserţiei sociale a acestora.
Acesta a început cu selecţia a 15 persoane private de libertate. A fost parcursă prima fază, cuprinzând temele din program, jocuri rol şi exerciţii, aflându-se în derulare faza a doua a programului.
Programul „Implicarea angajatorilor în mediul penitenciar” are ca scop creşterea şanselor de incluziune socială a persoanelor private de libertate şi implică stabilirea de parteneriate cu firme, asociaţii de firme, instituţii publice şi ONG-uri în vederea sprijinirii reintegrării sociale a persoanelor private de libertate. Programul se află în derulare, încercându-se implicarea cât mai multor parteneri din mediul de afaceri prahovean.
Un câmpinean în vârstă de 28 de ani a fost violat de doi indivizi la o stână din zona localităţii Valea Doftanei. În ziua de 9 august, poliţiştii din Câmpina au fost sesizaţi de către S. Bogdan, de 28 de ani, din localitate, care a reclamat că a fost victima unui viol. Din primele cercetări ale poliţiştilor au rezultat următoarele:
În cadrul procesului de reorganizare instituţională a Poliţiei Municipiului Ploieşti şi desfiinţarea Secţiilor de poliţie 5 şi 6, a fost luată măsura delimitării teritoriale a celor patru secţii de poliţie nou create.
Poliţiştii din Ploieşti au organizat şi desfăşurat ieri o razie în Oborul Ploieşti. Activităţile s-au desfăşurat în două etape:
În urma schimbului de date şi informaţii realizat de poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale Prahova şi B.C.C.O Galaţi, noaptea trecută a fost identificat în trafic pe raza oraşului Tecuci, un autoturism marca „BMW X 6” reclamat ca fiind furat din municipiul Ploieşti.
Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret (A.N.S.T.) organizează în perioada 17.08-07.09.2011, pe litoral PROGRAMUL NAŢIONAL „UNIVERSITATEA DE VARĂ. Programul este conceput ca un pachet integrat de servicii de formare fiind structurat pe 3 module, vizând teme de interes pentru studenţi:
Femeia din Lipăneşti care a instigat lumea să îi lişeze pe poliţiştii care au descins pentru reţinerea fiului său a fost arestată preventiv pentru 29 de zile. Judecătoria Ploieşti a emis mandatul de arestare pe numele acesteia, concluzionând că acţiunea femeii a fost una ce implică infracţiunea de ultraj asupra oamenilor legii şi distrugere a automobilului poliţiei.
Prefectura Prahova anunţă, printr-un comunicat de presă, prelungirea programului de lucru cu publicul la serviciul Paşapoarte, pe toată perioada lunii august. Conform comunicatului de presă, măsura a fost luată pentru că în cursul lunii august, la Serviciul Paşapoarte, se înregistrează un număr ridicat de cereri faţă de lunile anterioare, situaţie datorată cetăţenilor care lucrează în străinătate şi se întorc pe timpul concediului în ţară.
"Târgul cu Bunătăţi" revine în Câmpina pentru a treia oară, de sâmbătă 6 august până duminică 7 august, de data aceasta pe Bulevardul Carol I, între « Casa Cărţii » şi « Romtelecom».