- Scris de Irina Sima
Vineri, 22 iulie, în jurul orei 1.30, un un şofer din Valea Călugărească care îşi conducea autoturismul pe DN1B, în direcţia Buzău – Ploieşti, a intrat pe contrasens şi a izbit o maşină care circula din sens opus. Traiectoria autovehicolului nu s-a oprit aici, maşina lovind un autotractor. Şoferul vinovat de producerea accidentului, împreună cu un pasager din maşina sa, au decedat în urma impactului violent.
A. Florin, de 26 de ani, din Valea Călugărească, îşi conducea autoturismul pe DN 1B, pe banda nr. 2, a sensului de deplasare Buzău - Ploieşti şi ajungând la km. 20+510 m, a pătruns pe sensul opus unde a intrat în coliziune cu un autoturism condus de către C. Paul, care circula în direcţia Ploieşti - Buzău, pe banda nr. 2.
După impactul între cele două autoturisme, primul autoturism a intrat în coliziune cu un autotractor, care tracta o semiremorcă, ansamblu condus de către T. Ştefan, care circula pe banda nr. 2, în direcţia Ploieşti - Buzău.
În urma coliziunii, autotractorul cu remorcă a părăsit partea carosabilă şi a intrat în coliziune cu gardul unui imobil avariind şi autoutilitara parcată în dreptul intrării în imobil.
În urma producerii accidentului a rezultat decesul conducătorului primului autoturism şi al unui pasager din acelaşi autoturism.
Un şofer care se deplasa pe Bulevardul Carol I din Câmpina a fost oprit de un echipaj de poliţişti pentru control. Şoferul mirosea a alcool, motiv pentru care agenţii l-au testat cu aparatura din dotare. 0,46 mg/l a fost rezultatul testului, motiv suficient pentru ca şoferul surprins în trafic să fie condus la Spitalul Municipal Câmpina pentru recoltarea probelor de sânge.
Ţepele comenzilor online, prin Internet, continuă să dea bătăi de cap clienţilor dornici să folosească această variantă modernă de shopping. O nouă victimă a firmelor care vând produse neconforme cu comanda clientului a fost şi o ploieşteancă de 16 ani care, în loc de cizmele comandate prin Internet, a primit în colet, la poştă, o cămaşă de noapte şi un cearşaf.
În data de 22 iulie a.c., zece deţinuţi aflaţi în executarea pedepselor în regim semideschis din Penitenciarul Ploieşti au vizitat Mânăstirea Zamfira din judeţul Prahova.
Tot astăzi, la sediul Penitenciarului Ploieşti, Serviciul de Educaţie şi Asistenţă Psihosocială în colaborare cu asistenţii sociali din partea primăriilor de pe raza judeţului Prahova a organizat un atelier de lucru intitulat „Oameni printre oameni” unde au avut loc dezbateri pe problematica devianţei şi a cauzelor infracţionalităţii, la care a participat şi un grup de 10 persoane private de libertate din regim semideschis.
Un copil de doi ani şi jumătate din oraşul MIzil a ajuns în secţia de urgenţe a spitalului judeţean după ce a băut insecticid.
Ceasuri, automobile de lux, parfumuri, bani şi multe alte bunuri au fost ridicate de oamenii legii în urma raziilor efectuate în locuinţele membrilor grupării suspectate de o serie de infracţiuni legate de spargeri de locuinţe şi furtul automobilelor. 20 de percheziţii domiciliare s-au desfăşurat atât în municipiul Ploieşti, dar şi în oraşele Vălenii de Munte, Plopeni, Boldeşti Scăeni şi Băicoi şi în comunele Predeal Sărari, Măgurele, Izvoarele, Măneciu, Lipăneşti, Urziceni.
Un hoţ care a smuls un lănţişor de aur de la gâtul unei femei din Ploieşti a avut ghinionul să fie capturat în mai puţin de o oră, cu ajutorul unui echipaj de poliţie format din două agente.
Prefectura Prahova avertizează, printr-un comunicat de presă, asupra unei atenţionări cod galben remise de Administraţia Natională de Meteorologie