- Scris de Anca Visan
Reprezentanţii Primăriei Ploieşti vor efectua, săptămâna viitoare, o nouă vizită peste hotare, de data aceasta în Cipru. Deplasarea, care nu a fost aprobată în Consiliul Local, a fost confirmată de conducerea Primăriei, ea venind în contextul unor discuţii despre plecări în SUA şi China şi după ce, în ultimele luni, delegaţii ale administraţiei ploieştene au mai mers în Aspropyrgos (Grecia), Strasbourg (Franţa), Harbin (China) sau Munchen (Germania).
Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, a confirmat că a comandat un audit la Clubul Sportiv Municipal, în urma solicitărilor adresate în şedinţa de la finalul lunii aprilie a Consiliului Local de către viceprimarul Ganea şi mai mulţi aleşi municipali ai PSD. Verificările, efectuate de compartimentul intern de audit din Primărie, vizează modul de cheltuire a fondurilor primite de CSM de la bugetul local.
Primăria Ploieşti a anunţat marţi începerea lucrărilor de reparaţii pe strada Rudului, una dintre cele mai importante căi de circulaţie din municipiu. Lucrările se vor desfăşura în nu mai puţin de şase zone ale acestei artere, începând din zona centrală, de la intersecţia cu Mărăşeşti, şi continuând până în apropiere de Penitenciarul Ploieşti.
Intrarea de la Podul Înalt în Ploiești nu mai face față fluxului rutier deja de ani buni. Cele două benzi se dovedesc insuficiente pentru numărul de mașini în creștere de la o zi la alta, în condițiile dezvoltării parcurilor industriale dinspre Târgoviște. Din anul 2018 pot fi accesați bani europeni – 9.500.000 de euro nerambursabili în proporție de, rețineți, 98%, care pot fi destinați decongestionării acestui sector, iar Primăria a început să lucreze la întocmirea dosarului încă de anul trecut pentru a depune cât mai repede cererea de finanțare. Numai că, la final, s-a descoperit că în documentație există... mai multe certificate de urbanism!
Întrebat cu privire la stadiul licitaţiei pentru dezinsecţie, deratizare şi dezinfecţie şi corespondenţa purtată cu Prefectura Prahova, primarul Ploieştiului, Adrian Dobre, a afirmat luni că îşi menţine solicitarea de declarare, de către Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, a stării de urgenţă în municipiu, ceea ce ar permite semnarea unui contract prin încredinţare directă. Edilul a dat vina pe interesele politice pentru blocajul actual.
Primăria Ploieşti pregăteşte două proiecte de anvergură, pentru modernizarea sistemului de iluminat public. Dacă aceste obiective de investiţii vor fi acceptate, autorităţile vor obţine fonduri europene pentru modernizarea reţelelor şi introducerea cablurilor în subteran, de-a lungul celor două trasee de tramvai din municipiu. Documentaţia este mai avansată în cazul traseului 102 şi ar putea intra în această lună în şedinţa Consiliului Local, a dezvălzuit astăzi primarul Adrian Dobre.
Locuitorii din Caracal pot sta liniștiți! Ploieștiul nu mai aspiră la renumele orașului lor, ci vrea să devină nici mai mult, nici mai puțin decât... aeroport. Trecerea de pietoni supraînălțată de pe Bd. Independenței, amenajată la începutul acestei săptămâni, va mai avea 18 "surate".
Aprobat de Consiliul Local Ploieşti în luna februarie, transferul sumei de 18 milioane de lei de la bugetul local către Hale şi Pieţe rămâne în suspans. Primarul Adrian Dobre, cel de la care se aşteaptă semnătura pentru efectuarea acestei plăţi, a explicat că nu i s-a părut necesară transmiterea acestei sume către societatea administraţiei locale, motivând că proiectul de refacere a platoului Halelor Centrale rămâne blocat de probleme juridice.