- Scris de Anca Visan
Master-planul judeţean pentru managementul deşeurilor din Prahova, derulat de Consiliul Judeţean din fonduri europene, a fost dat ca exemplu de Ambasada Franţei în România, în cadrul primei ediţii a unei competiţii menite să promoveze proiectele reuşite ale autorităţilor publice din ţara noastră. Consiliul Judeţean s-a numărat printre cele patru instituţii din România premiate la prima ediţie a galei "Oraşe Durabile".
Consiliul Judeţean Prahova continuă în 2018 programul de reabilitare a şoselelor pe care instituţia le are în administrare. După mai bine de 140 de kilometri de drumuri judeţene asfaltaţi în ultimii doi ani, CJ intenţionează turnarea de covoare asfaltice, în următoarele luni, pe încă 70 de kilometri.
Centrul municipiului Ploieşti ar putea rămâne, începând din această vară, cu foarte puţine locuri de parcare gratuite, în condiţiile în care, potrivit unor surse din administraţia locală, SGU a solicitat să primească în concesiune mai multe spaţii, pentru înfiinţarea de noi parcări cu plată. Primul pas pentru societatea administraţiei locale, care în prezent gestionează 24 de parcări cu plată, va fi să primească în administrare opt parcări în care SGU a mai perceput taxe de la şoferi şi în trecut, urmând ca al doilea pas, mult mai ambiţios, să vizeze alte 25 de parcări.
La mai bine de o lună de când Consiliul de Administraţie de la Servicii de Gospodărire Urbană Ploieşti fusese suspendat, printr-o decizie a instanţei de judecată, societatea administraţiei locale are acum un nou for decizional. Adunarea Generală a Acţionarilor a numit, în această săptămână, un nou CA interimar, care va avea un mandat de patru luni şi sarcina de a menţine pe linia de plutire o societate confruntată cu mari probleme financiare în ultimul an.
Administraţia Parcului Memorial "Constantin Stere" din Bucov, instituţie subordonată administraţiei locale ploieştene, a solicitat acordul autorităţii tutelare pentru a putea să facă în regie proprie intervenţiile pentru dezinsecţie. Solicitarea, adresată Primăriei Ploieşti, vine în contextul binecunoscutului blocaj al serviciului de dezinsecţie, deratizare şi dezinfecţie.
Ministerul Transporturilor vrea să scape de Spitalul CF, aflat în apropierea Gării de Vest, și i-a propus municipalității ploieștene preluarea acestuia. Transferul nu este simplu, dar procedura tot ar permite implementarea mai rapidă a proiectului pe care Adrian Dobre și-a bazat campania electorală de la alegerile locale, cel privind înființarea, în municipiu, a unui spital nou care să cupleze Pediatria și Municipalul (Schuller).
"Dacă nu vine muntele la tine, vii tu la el!". Este sloganul sub care autoritățile din Sinaia derulează, anul acesta, stagii de practică, adresate studenților de la diferite specializări, cărora doresc să le arate "un alt mod de a face administrație".
Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP) și-a dat acordul pentru ca la Ploiești să se organizeze negociere directă pentru asigurarea serviciului de dezinsecţie/dezinfecţie/deratizare. Anunţul a fost făcut de primarul Adrian Dobre, în condițiile în care licitația pentru atribuirea acestui contract nu este încheiată, iar în municipiu ar fi trebuit deja să înceapă stropirile.
Convocat joi dimineaţă, Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă de la nivelul administraţiei ploieştene a respins cererea primarului Dobre de declarare a stării de urgenţă în privinţa dezinsecţiei. Solicitarea edilului - care ar fi putut duce, în viziunea lui Adrian Dobre, la încheierea unui contract prin încredinţare directă pentru începerea stropirilor - a primit doar 10 voturi pentru, în condiţiile în care au mai existat unul împotrivă şi 14 abţineri, ceea ce a dus la respingerea ei. Acest rezultat vine în contextul în care acest comitet este compus în mare parte din angajaţi ai Primăriei sau diverselor structuri subordonate, cum ar fi Regia de Servicii Publice, Poliţia Locală sau SGU. Primarul şi cei doi viceprimari au şi ei drept de vot.