- Scris de Radu CONSTANTIN
Conducerea Asesoft a catalogat comisia de disciplină care a judecat cazul "Burlacu - Pesic" drept partinitoare. Încă dinainte ca Burlacu să fie suspendat pentru două etape, cei de la Asesoft declarau că iau în calcul să nu se prezinte la jocurile 3 şi 4 cu CSM Oradea.
Căpitanul echipei CSU Ploieşti, Cătălin Burlacu, a fost suspendat pentru două etape, conform unei decizii luate de Comisia de Disciplină în seara zilei de marţi. Adică, doar cu o zi înaintea meciului 3 dintre CSU Asesoft şi CSM Oradea.
Seria "TERITORIU" - etapa a XXVI-a
Lupii se întorc la meciurile din campionat după patru zile de la ultimul joc disputat, cel de la Turnu Severin încheiat la egalitate, scor 2-2.
Căpitanul Asesoftului, Cătălin Burlacu, şi-a cerut scuze, după ce, în meciul 2, i-a aplicat un cot în figură lui Milos Pesic şi a fost descalificat.
Oficialii echipei ploieştene s-au făcut foc şi pară când au aflat nominalizările pentru brigada de arbitri care va oficia meciul 4. Este aceeaşi de la primul joc al seriei cu CSM Oradea, în care cei de la Asesoft s-au considerat dezavantajaţi.
Lupii au remizat, 2-2, la Turnu Severin. Chiar şi cu acest egal, Petrolul revine pe poziţia secundă a Ligii I, fiind despărţită însă de golaveraj de Pandurii Târgu Jiu. Dar şi de meciurile directe.
Conpet s-a impus cu scorul de 2-0 în disputa cu Avântul Reghin. Ploieştenii au marcat ambele goluri în prima repriză, însă, după pauză, au avut emoţii.
Petrolul testează un fotbalist camerunez în vârstă de 19 ani. Justin Junior Mengolo este atacant şi a evoluat ultima dată în Tunisia, la Etoile Sportiv du Sahel.