- Scris de Anca Visan
Bărbatul care evadase în data de 18 aprilie din secţia exterioară Movila Vulpii de la Penitenciarul Ploieşti, Onorel Lupu, a fost prins în noaptea de vineri spre sâmbătă, între comunele Bălţeşti şi Podenii Noi.El a fost imobilizat de nişte localnici din Izeşti, după ce a încercat să fure dintr-o locuinţă. Prinderea lui vine după aproape o lună în care fugarul a dat mai multe spargeri în Prahova, în timp ce poliţiştii au pus la cale o mobilizare impresionantă de oameni şi aparatură, dar fără succes.