- Scris de Cristina COLȚ
Având în vedere necesitatea fluidizării circulaţiei autobuzelor TCE în municipiul, pentru asigurarea condiţiilor de siguranţă a circulaţiei Ploieşti, afectată de lucrările de înlocuire a liniilor de tramvai, Primăria Ploieşti a anunţat anumite modificări în itinerariul a cinci trasee de transport public, măsuri care vor intra în vigoare de astăzi, 1 iulie. De asemenea, Pe perioada de vară, SC TCE Ploiești va pune în circulație un nou traseu, 101b, începând de azi, 1 iulie. Potrivit municipalităţii, măsura de introducere a unui nou traseu, pe tronsonul Spitalul Județean – Hale Coreco și retur, a fost luată pentru decongestionarea circulației rutiere pe Bulevardul Independenței.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis un cod galben de instabilitate atmosferică şi ploi însemnate cantitativ, valabil pentru nordul, estul şi centrul ţării, inclusiv partea de nord a judeţului Prahova, valabil în intervalul 01 iulie, ora 09 – 01 iulie, ora 21. Atenţionarea intră în vigoare de mâine.
Primăria Municipiului Ploiești, prin Serviciul Public Finante Locale, informează contribuabilii ploieşteni că vor continua acţiunile de control în vederea identificării construcţiilor ilegale şi pentru intrarea în legalitate a acestora.
La Regia de Servicii Publice din cadrul Primăriei Ploieşti a ajuns, recent, o solicitarea din partea Apa Nova, în care operatorul cere majorarea tarifelor practicate, pentru canalizare şi furnizarea de apă potabil. Este vorba despre o majorare cu 2%, lucru care se încadrează în contractul societăţii cu Primăria, care permite ajustarea tarifelor de două ori pe an.
Caietul de sarcini şi documentația pentru amenajarea noului Spital de Pediatrie Ploiești în fostul sediul al Petrom au fost trimise, spre avizare, la Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice (ANRMAP). Până la validare, se lucrează la amenajarea parcării care va deservi unitatea medicală și întreaga zonă.
Poliţia Prahova efectuează cercetări într-un dosar penal în care apar numele a doi funcţionari din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM), potrivit stopinfractori.ro.
Aleşii locali ploieşteni au aprobat, în şedinţa de ieri, 26 iunie, suplimentarea sumelor aferente lucrărilor de modernizare a Hipodromului Ploieşti. Banii vor fi prevăzuţi în bugetul local din 2015.
Administraţia ploieşteană pregăteşte un proiect prin care le va solicita operatorilor să realizeze o hartă amănunţită a tuturor reţelelor subterane pe care le deţin în oraş.
Alesul local Daniel Puiu Neagu a fost exclus, joi, din Consiliul Local Ploieşti, după ce îşi pierduse calitatea de membru al PDL, partid pe listele căruia candidase la alegerile locale din 2012.