- Scris de Cristina COLȚ
Primăria Ploieşti a reluat procedura pentru organizarea unei licitaţii în vederea desemnării constructorului care va realiza pasajul suprateran de la Vest. Documentaţia va fi trimisă spre aprobare la ANRMAP.
Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.
Consiliul Județean Prahova a prevăzut, în şedinţa de ieri, realizarea, în 2014, a unei baze de salvamont la Azuga. Astfel, ieri, aleșii județeni au aprobat indicatorii tehnico-economici ai viitoarei investiții. Aceasta va deservi în special pârtiile Sorica şi Cazacu, a anunţat, în timpul şedinţei, preşedintele Consiliului Judeţean, Mircea Cosma. Proiectul a fost adoptat cu unanimitate de voturi şi vizează aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru derularea lucrării.
Primăria Azuga este dată în judecată de una dintre firmele care administrează o parte din domeniul schiabil, care acuză administraţia locală că a anulat în mod abuziv un act care stabilea condiţiile de folosire a pârtiilor, fiind interesul ei fiind, se pare, ca afacerea să-i fie predată unei firme prietene.
Administraţia Ploieşteană le pregăteşte o surpriză plăcută persoanelor care folosesc în mod obişnuit mijloacele de transport în comun din oraş. Pe ordinea de zi a viitoarei şedinţe de Consiliu Local, programată pe 26 iunie, figurează un proiect care prevede modificarea tarifelor practicate de TCE pentru abonamentele săptămânala, bilunare şi lunare de transport public din municipiu. Măsura vizează o scădere considerabilă a preţurilor, motivată de creşterea înregistrată în ultimele două luni la numărul de călători transportaţi de TCE, care a dus automat şi la o creştere o randamentului societăţii.
Situaţie incredibilă în comuna prahoveană Bărcăneşti. Funcţionarii primăriei se tem să se vor alege cu popriri pe salarii, deoarece nu pot recupera peste 100.000 de lei de la trei prostituate. Banii reprezintă amenzile neachitate de damele de companie. Cum datoria se apropie de termenul de prescripţie, Curtea de Conturi spune că va recupera banii de la angajaţii primăriei, care nu au reuşit să colecteze la timp sumele.
Contractul de alimentare cu apă a comunei prahovene Bertea stârneşte controverse, după ani buni de la începerea lucrărilor. Fostul primar al localităţii a depus o reclamaţie penală, afirmând că executanţii nu au respectat proiectul şi că au fost decontate lucrări neefectuate. Mai mult, fostul edil Ion Lupu, susţine că, din comisia de recepţie finală a acestor lucrări a făcut parte şi bibliotecara comunei, angajată a Primăriei, iar acest lucru pune sub semnul întrebării valabilitatea ultimei etape a proiectului.