- Scris de Anca Visan
Autorităţile prahovene au finalizat proiectul european de construire a unei staţii de tratare mecano-biologică a gunoaielor, ultimul din cadrul master-planului judeţean pentru managementul deşeurilor, în urma unui contract de lucrări în valoare de peste 64 de milioane de lei, decontat într-o mare parte de Uniunea Europeană. Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a făcut ieri o vizită aici, precizând că aceasta este cea mai mare staţie de acest gen din România şi că proiectul va duce la reducerea semnificativă a cantităţilor care vor ajunge să fie depozitate la rampele de gunoaie.
Guvernul vrea să afle detalii despre toate tranzacţiile bancare ce depăşesc 2.000 de euro. Opoziţia susţine că măsura i-ar putea afecta pe românii din străinătate care muncesc la negru şi trimit bani acasă. Proiectul de lege adoptat în ultima şedinţă de Guvern spune că transferurile de peste 2.000 de euro vor fi monitorizate, iar cele suspecte vor fi raportate Oficiului pentru Combaterea Spălării Banilor, informează Digi 24.
Parcursul postdecembrist al României reprezintă o poveste tumultoasă cu rezultate pe care nici măcar un autor de literatură Science-Fiction nu ar fi reușit să-l prevadă. De la degringolada anilor 90, când se contura ceea ce urma să devină așa-numitul capital indigen, până în prezent, când economia reală funcționează după principii marcate de economia de piață deschisă, a fost o cale lungă marcată de peripeții nu întotdeauna cu final fericit.
Ministerul Finanțelor Publice a expediat scrisori personalizate, pentru toți contribuabilii, acestea informații ce permit înregistrarea în Spațiul Privat Virtual (SPV).
Comisia Europeană a anunțat joi că a solicitat României, printre altele, "să își alinieze taxele de înmatriculare a vehiculelor la legislația UE".
Compania americană Visa a confirmat că se confruntă cu o perturbare a serviciului de plăţi din cauza căreia unele tranzacţii din Europa nu pot fi procesate, după ce mai multe probleme au fost semnalate în diverse țări de pe continent.
România este țara cu cei mai mulți cetățeni apți de muncă plecați în străinătate. Potrivit Eurostat, 19,7% dintre cei cu vârste între 20 și 64 de ani sunt peste hotare, procentul fiind de aproape trei ori mai mare decât acum 10 ani și de cinci ori mai mare decât media UE din prezent.
Conducerea Inspecției Muncii a anunțat că angajatorii care nu au actualizat, în REVISAL, informațiile conform legislației privind salarizarea, modificate la începutul acestui an, riscă amenzi cuprinse între 5.000 și 8.000 de lei.