Pentru ce riscă unii puşcăria: A furat de la muncă fier şi îl căra cu un tomberon de gunoi prin oraş
- Scris de Irina Sima
Marţi 20 august, o patrulă de siguranţă publică formată dintr-un polițist din cadrul Sectiei 4 Poliţie Ploieşti şi un poliţist local, a depistat pe str. Piaţa 1 Decembrie 1918 din Ploieşti un bărbat care transporta un tomberon pentru gunoi.
Deşi valorile termice vor marca, miercuri, o scădere faţă de ziua anterioară, cu precădere în regiunile vestice, vremea se va menţine călduroasă în cea mai mare parte a ţării, iar în sud şi sud-est indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge izolat pragul de 80 al disconfortului termic.
Premierul Victor Ponta a afirmat public, duminică seară, că familia lui Florin Cioabă va fi ajutată în măsura prevăzută de lege pentru orice cetăţean român, precizând că a fost informat de MAE şi de Raed Arafat că este vorba despre o factură „foarte mare", astfel că „probabil va fi foarte dificil".
Potrivit
Cea de-A DOUA SESIUNE a examenului de BACALAUREAT 2013 a început, astăzi, şi în liceele din PRAHOVA.
În ultimele 24 de ore, echipajele de intervenţie din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Şerban Cantacuzino" al judeţului Prahova au intervenit pentru gestionarea următoarelor evenimente:
Florin Tănase Cioabă s-a născut la data de 17 noiembrie 1954 în oraşul Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj, fiind fiul lui Ion Cioabă (1935-1997), bulibaşă al romilor din România, care s-a autoproclamat în anul 1992 ca "rege internaţional al romilor". S-a mutat împreună cu tatăl său în oraşul Sibiu în anul 1963 şi s-a căsătorit conform tradiţiilor rome la vârsta de 14 ani, cu Marica. A absolvit mai târziu Seminarul Biblic „Betania" din Sibiu, devenind predicator penticostal. Tatăl său, "regele" Ion Cioabă a fost o persoană foarte bogată. În anul 1996, toată familia sa s-a lepădat de legea ţigănească şi s-a pocăit, trecând la cultul penticostal.
Luni, 19 august, la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Prahova, va fi instalat în funcţie noul director al instituţiei.
Încă de la primele ore ale dimineţii de sâmbătă, 17 august, medicii de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă Prahova au intervenit pentru acordarea primului ajutor pe şoselele judeţului. Iar accidente nu au fost deloc puţine.