- Scris de Anca Visan
Consiliul Judeţean Prahova, instituţia care are în administrare Spitalul Judeţean de Urgenţă din Ploieşti, a organizat astăzi o vizită la unitatea medicală, pentru a verifica modul în care au decurs lucrările de reabilitare derulate la corpul principal de clădire, din strada Găgeni, la etajul 5 al imobilului, acolo unde se află secţia Cardiologie. Lucrările s-au finalizat la acest etaj, iar în scurt timp urmează să fie demarate la nivelul inferior.
Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, dezminte informaţiile apărute în ultimele zile, vizând o posibilă mutare a Orăşelului Copiilor. Edilul a trimis astăzi un mesaj oficial, în care a precizat că nu s-a luat nicio decizie şi că încă se aşteaptă un concept integrat pentru sărbătorile de iarnă, pentru care municipalitatea a alocat aproape 10.000 de euro.
Clubul Sportiv Municipal Ploieşti va renunţa la administrarea bazelor sportive, potrivit unui proiect discutat în aceste zile de autorităţile locale. Intenţia este ca, în viitorul apropiat, CSM să se ocupe doar de activitatea sportivă propriu-zisă, pentru copii, juniori şi seniori, fără a mai avea şi sarcinile administrative.
Nicoleta Crăciunoiu, fost șef la Direcția Economică din cadrul Primăriei Ploiești, a depus plângere împotriva primarului municipiului, Adrian Dobre, după ce acesta a decis mutarea ei la Direcția Relații Internaționale.
Fostul viceprimar al Ploieștiului Raul Petrescu este noul director al Regiei Autonome de Servicii Publice din cadrul Primăriei Ploiești.
Consilierii județeni au votat luni, în cadrul ședinței Cj Prahova, indicatorii tehnico- economici pentru viitorul pasaj ce va fi construit peste DN1 - Centura de Vest, la intersecția cu DJ 101 I și strada Buda. Lucrarea va fi finanțată prin PNDL, Consiliul Județean Prahova primind răspuns favorabil la solicitarea adresată Ministerului Dezvoltării Regionale.
Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Bogdan Toader, a afirmat că este nemulţumit de activitatea salariaţilor din instituţie pe care o conduce, precizând că, în urma majorărilor salariale din această vară, are aşteptări mult mai ridicate de la cei care fac parte din aparatul de specialitate.
Clubul Sportiv Municipal Ploieşti are conturile blocate şi se confruntă, la fel ca multe dintre structurile subordonate municipalităţii, cu reale probleme financiare, ajungându-se ca baremul pentru arbitri la mai multe meciuri să fie plătit din buzunar de către oamenii din conducere, iar antranamentele sau deplasările să fie achitate tot de conducere sau chiar de sportivi sau părinţi. CSM are conturile blocate de Fisc, însă directorul instituţiei, Silviu Crângaşu, spune că a ajuns la un acord şi că speră ca la mijlocul acestei săptămâni să fie deblocată situaţia.